Edirne'de rehin tutulan Pakistanlı'nın kurtarılması

Edirne'de rehin tutulan Pakistanlı'nın kurtarılması
Edirne'de rehin tutulan Pakistanlı'nın kurtarılması
- Pakistan uyruklu Abdulrehman'ı rehin tutan 4 kişi tutuklandı

EDİRNE (AA) - Edirne'de, Pakistan uyruklu Abid Abdulrehman'ı rehin tutan 4 kişi tutuklandı.

İhbar üzerine, Mithatpaşa Caddesi'ndeki eve operasyon düzenleyerek Abdulrehman'ı kurtaran Edirne Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan Afganistan uyruklu M.E, V.M. ve T.K. ile Pakistan uyruklu Z.H, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. 

Zanlılar, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.  

Olayla ilgili olarak Afganistan uyruklu bir kişi de emniyetteki sorgusunun ardından serbest bırakıldı. 

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören Abdulrehman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul'dan geldiği Edirne'de Afgan uyruklu bir grupla tanıştığını söyledi.

Abdulrehman, "Beni evlerine götürdüler. Tam olarak hatırlamıyorum ama beni en az 10 gün o evde rehin tuttular. Ne ekmek ne de su verdiler. Ellerimi, ayaklarımı kelepçeleyerek tuvalette hapsettiler. Vücudumun değişik yerlerini keserek bunu cep telefonuyla kaydettiler, aileme yollayıp yüklü para istediler. Bir ara o evde öleceğimi sandım. Para gelmezse öldüreceklerini söylediler. Beni hürriyetime kavuşturan Türk polisine teşekkür ederim" diye konuştu.

- Fidye istediler

Yasa dışı yollarla Yunanistan'a geçmek için Pakistan'dan Edirne'ye gelen Abid Abdulrehman, insan kaçakçılığına aracılık eden Afgan kaçaklarla tanıştı. Afgan kaçaklar, Abdulrehman'ı, kaldıkları Mithatpaşa Caddesi'ndeki eve götürdü, ardından el ve ayaklarını bağladı. Abdulrehman'ın görüntüsünü ailesine gönderen zanlılar, 20 bin dolar istedi.

Abdulrehman'ın ailesi, görüntülerle birlikte önce polise, sonra da Türkiye'nin İslamabad Büyükelçiliği'ne başvurdu. Büyükelçilik yetkilileri de Edirne Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan'la görüşerek durumu anlattı.

Edirne Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, adresi belirlenen eve baskın düzenledi. Yaklaşık 15 gündür evde bağlı şekilde tutulan Abdulrehman kurtarılarak, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı.