Edirne'de "Roman Çalıştayı" düzenlenecek

Edirne'de "Roman Çalıştayı" düzenlenecek
Edirne'de "Roman Çalıştayı" düzenlenecek
- Türkiye Roman Hakları Forumu Genel Başkanı Ulusoy: -"Romanların sorunları ve isteklerine yönelik adımlar atılacak"

EDİRNE (AA) - Edirne'de yarın "Roman Çalıştayı" düzenlenecek.

Türkiye  Roman Hakları Forumu Genel Başkanı Bahattin Ulusoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çalıştayın Balkan Roman Birliği (BAROM), Edirne Roman Kültürünü Araştırma ve Dayanışma Derneği (EDROM), Trakya Üniversitesi (TÜ) Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü ile Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği (UKİD) tarafından düzenlendiğini söyledi.

TÜ'ye bağlı görev yapan Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü'nün artık aktif olarak sahaya çıktığını belirten Ulusoy, şöyle konuştu:

"Çalıştaya balkan ülkeleri ve Türkiye'deki birçok temsilci katılacak. Yurtiçi ve dışında yaşayan Romanların sorunları ve isteklerine yönelik adımlar atılacak. 4 yıldır eğitim , istihdam ve pek çok konuya yönelik araştırma yapıldı. Bu çalıştayla adımlar atılmaya başlanacak. BAROM Başkanı ve Makedonya Cumhuriyeti Bakanı Necdet Mustafa da çalıştaya katılacak."

Ulusoy, yurt dışından bir Roman bakanı toplantılarında görmekten mutluluk duyacaklarını vurguladı. Bu durumun kendileri için siyasete girme konusunda bir örnek olduğunu dile getiren Ulusoy, "Ayrıca, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da Balkan Birliğinin manevi başkanıdır. Çalıştayın her anlamda olumlu sonuçlar yaratacağını düşünüyorum" diye konuştu.

 

- Çalıştay programı

 

TÜ Balkan Kongre Merkezi Senato Salonu'nda yarın 09.30'da başlayacak çalıştayın ilk oturumu açılış konuşmaları ve bilgilendirmenin ardından 15.30'da sona erecek. Saat 16.00'daki ikinci oturumda ise değerlendirmeler yapılacak. 

Çalıştaya, Akdeniz Roman Derneği, Ankara Roman Hakları, Aydın , Bursa, Ege, Marmara, Truva Roman Federasyonları ve EDROM temsilcileri katılacak.

Programda, BAROM Başkanı ve Makedonya Cumhuriyeti Bakanı Necdet Mustafa ile Üsküp Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ruzhica Cacanoska da yurt dışında yaşayan Romanların durumuna ilişkin bilgi verecek.