Edirne'de taşkın alarmı

Edirne'de taşkın alarmı
Edirne'de taşkın alarmı
- Vali Şahin: "Zor durumda kalmamak için Karaağaç'ın bir bölümünü, 500 haneyi, güvenli bölgedeki okullara yerleştireceğiz" - "Tunca Nehri kıyısındaki Değirmenyeni köyü de tehlike arz etmesi nedeniyle boşaltılacak"

EDİRNE (AA) - Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, taşkın tehlikesi nedeniyle Karaağaç Mahallesi'ndeki 500 evin tahliye edileceğini söyledi.

Şahin, valilik toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında, Meriç Nehri'nin debisinin tarihteki en yüksek seviyeye ulaşacağı bilgisini aldıklarını belirtti.

Taşkına yönelik çeşitli önlemler aldıklarını ve Karaağaç Mahallesi'nin bir bölümünün tahliye edilmesine yönelik plan yapıldığını ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

"Meriç Nehri'nin debisinin bu sefer 2 bin 500'leri bulacağı ifade ediliyor. Bu seviyeye 21.00'de ulaşacak. Biz de zor durumda kalmamak için Karaağaç'ın bir bölümünü, 500 haneyi güvenli bölgedeki okullara yerleştireceğiz. AFAD 'tan 2 helikopter istedik, yola çıktı geliyor. Su altı ve su üstü kurtarma timleri de geliyor. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da ambulans helikopter görevlendirdi. Arda'daki su seviyesinin yükselişi devam edecek. Sofya Büyükelçiliğimizden, Arda ve Meriç'in çarşamba en yüksek seviyesine ulaşacağı bilgisini aldık. Biz de tüm tedbirlerimizi buna göre aldık."

Şahin, ayrıca Tunca Nehri kıyısındaki Değirmenyeni köyünün de tehlike arz ettiği için boşaltılacağını dile getirerek, AFAD ekiplerinin yaklaşık 30 kaçağı taşkından kurtardığını aktardı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da Karaağaç Mahallesi'ne giden Lozan Caddesi'nde yarıklar meydana geldiği için ulaşımın durdurulduğunu kaydetti.