Edirne'de toplu ulaşıma zam

Edirne'de toplu ulaşıma zam
Edirne'de toplu ulaşıma zam
- Toplu ulaşım ücretlerine öğrenciler için 10, siviller için 15 kuruş zam yapıldı

EDİRNE (AA) - Edirne'de, toplu ulaşım ücretlerine zam yapıldı.

Belediye Başkanı Recep Gürkan, yaptığı açıklamada, şehir içi minibüs ücretlerinde zam talebi olduğunu ancak komisyonun istenen fiyatın altında bir fiyat belirlediğini söyledi.

Komisyon toplantısında, ücretlerin öğrenci için 10 kuruş, sivil için 15 kuruş arttırılmasına karar verildiğini belirten Gürkan, şöyle konuştu:

"Böylece yüzde 9 oranında zam yapılacak. Şu an itibariyle öğrenci 1 lira 15 kuruş. Bir durak da gitse, 10 durak da gitse 1 lira 15 kuruş. Biz bunu 1 lira 25 kuruşa çıkartıyoruz. Sivil ücreti, 1 lira 65 kuruşken 1 lira 80 kuruş yapıyoruz 15 kuruş bir artış söz konusu burada da. Nakit biniş 2 lira 50 kuruşa çıkıyor. Sadece nakit binişte yüzde 25'lik bir artış söz konusu."

Gürkan, alınan kararla mesafeye göre fiyat uygulaması yapılacağını, yeni sistemde elektronik biniş butonlarının, şimdilik ön gördükleri mesafeye göre fiyatlandırma yapacağını aktardı. Bir süre sonra bunun bütün duraklarda geçerli olacağını dile getiren Gürkan, şunları kaydetti:

"Etap etap gideceğiz. İlk duraktan son durağa kadar. Bu sadece bir pilot uygulama ve Türkiye 'de lastik tekerlekli araçlarda bunu ilk uygulayan biziz. Şu ana kadar uygulayan yok. Raylı sistemlerde var ama raysız sistemde yok. Bu uygulama şu an için 21 durakta gerçekleştirilecek."