Edirne'deki gümrük kapılarında tır kuyruğu

Edirne'deki gümrük kapılarında tır kuyruğu
Edirne'deki gümrük kapılarında tır kuyruğu
- Edirne Belediye Başkanı Gürkan, kuyrukta bekleyen tır şoförlerine kumanya dağıttı

EDİRNE (AA) - Edirne'deki gümrük kapılarında geçen hafta başlayan yoğunluk devam ediyor.

Bulgaristan'daki Kapitan Andreevo Gümrük Kapısı'ndaki rüşvet operasyonu dolayısıyla oluşan personel açığı, bazı tırların T1 transit geçiş evraklarıyla ilgili yeniden beyanname hazırlaması ve muayene işlemleri gümrük kapılarında tır kuyrukları oluşmasına neden oldu.

Komşu ülke gümrüğünün yoğunluğa cevap vermemesi nedeniyle Kapıkule ve Hamzabeyli gümrük kapılarındaki tır sürücülerinin bekleyişi sürüyor.

Edirne Belediyesi, tırlarının yanından ayrılamayan şoförler için içinde konserve, ekmek, sebze ve su olan kumanya paketleri hazırladı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kapıkule Gümrük Kapısı önünde bekleyen şoförleri ziyaret ederek kumanya dağıttı.

 

- "Beş gündür kuyrukta bekleyenler var"

 

Gürkan, yaptığı açıklamada Edirne'nin taşkın ve tır kuyruklarıyla anılmasından son derece rahatsız olduğunu söyledi.

Taşkın probleminin çözülmeye başlandığını, tır kuyruğu probleminin de bir an önce halledilmesi gerektiğini vurgulayan Gürkan, şöyle konuştu: 

"Şu an çok kötü bir tablo var karşımızda. Tespitlerimize göre 26 kilometre tır kuyruğu var. 5 gündür kuyrukta bekleyenler var. Buradaki şartlar belli. Buradaki şoförlerin ne tuvalet, ne gıda , ne barınma ihtiyaçları giderilebiliyor. Edirne Belediyesi olarak gümrüklerde yaşanan sorunlarla ilgili bir çözüm geliştirmemiz söz konusu değil. Umuyorum ki tır parkı bir an önce biter, gümrükler arasındaki sorun bir an önce çözülür. Gerçekten bu insana yakışan bir durum değil. Şoförler, araçlarına kaçak binenler olmasın diye ekmek almak için bile ayrılamıyorlar."

Gürkan, belediye olarak bugünden itibaren şoförlerin yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamaya çalışacaklarını, kuyrukta bekleyen tüm şoförlere erzak ulaştıracaklarını kaydetti.