Edirne'deki Hasan Sezai Dergahı ibadete açılıyor

Edirne'deki Hasan Sezai Dergahı ibadete açılıyor
Edirne'deki Hasan Sezai Dergahı ibadete açılıyor
EDİRNE (AA) - Edirne'de bugüne sadece minaresi ulaşan ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce yeniden aslına uygun inşa edilen Hasan Sezai Dergahı, yarın...

EDİRNE (AA) - Edirne'de bugüne sadece minaresi ulaşan ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce yeniden aslına uygun inşa edilen Hasan Sezai Dergahı, yarın ibadete açılacak. 

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Gülşeniye Tarikatı'nın önemli isimlerinden Hasan Sezai'nin kabrinin de bulunduğu dergahın ihyası süreci, 2013 yılında başladı. 

Bahçesinde minare ve türbe dışında başka hiçbir yapının bulunmadığı alanda gerçekleştirilen 2 yıllık restorasyon kapsamında, yıkılmış durumdaki mescit yeniden inşa edilirken, şadırvan da yenilendi. Çalışmalar kapsamında, Hasan Sezai Hazretleri'ne ait türbenin onarımı ile alanın çevre düzenlemesinin yanı sıra külliye içerisine engelli vatandaşların da kullanabileceği tuvalet ve abdest alma yerleri eklendi. 

İhyası tamamlanan dergah, yarın cuma namazı sonrası ibadete açılacak. 

Açılışa, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun da katılması bekleniyor.