Edirne'deki nehir taşkınları

Edirne'deki nehir taşkınları
Edirne'deki nehir taşkınları
-Meriç Nehri'nin debisi artmaya devam ediyor - Karaağaç Mahallesi'nde riskli alanlardaki evlerde yaşayanlar tahliye edilerek ilkokula yerleştirildi

EDİRNE (AA) - Meriç Nehri'ndin debisindeki artış sürüyor, yayıldığı alan genişliyor.

Nehir yatağı yakınlarındaki sayfiyeler, işletmeler ve tarım arazilerini sular altında bırakan taşkının Karaağaç Mahallesi'ni tehdit etmesi üzerine kot olarak düşük seviyede ve nehre yakın kısımdaki bazı evler tahliye edildi. Bu evlerde yaşayan 50 aile  Karaağaç Mustafa Necati İlkokulu'na yerleştirildi.

Nehir, debisi arttıkça daha geniş alana yayılıyor. Taşkının Lozan Caddesi'nde yarıklara neden olması üzerine mahalleye ulaşım sağlanamıyor.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, taşkını "Edirne'de yüz yılın felaketi" olarak niteledi. Meriç Nehri'nin tarihinde en yüksek debi seviyesinden birine ulaştığı ifade ediliyor.

Meriç Nehrinin debisi, DSİ'nin son ölçümlerine göre saniyede 2 bin 137 metreküpe yükseldi. Meriç'in yükselmesine neden olan Arda Nehri'nin ise kaynağında debide düşüş başladı. Arda Nehri'nin debisindeki düşüşünün Edirne'deki Meriç Nehri debisine etkisini yarın öğlen saatlerde göstermesi bekleniyor.