Edirne'deki nehir taşkınları

Edirne'deki nehir taşkınları
Edirne'deki nehir taşkınları
- Vali Şahin: - "Bu denli büyük bir felakete rağmen bir kişinin dahi burnu kanamamıştır" -"Bu sel felaketi sadece Türkiye'de Edirne'de değil Bulgaristan'da, Yunanistan'da da yaşanıyor" - "Biz debi yükselecekmiş gibi davranıyoruz ama tam anlamıyla bir beklenti yok, düşebilir" - Edirne Belediye Başkanı Gürkan: "Karaağaç'tan gelen 70 vatandaşımızı otellere yerleştirdik"

EDİRNE (AA) - Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, kentteki nehir taşkınlarına ilişkin, "Bu denli büyük bir felakete rağmen bir kişinin dahi burnu kanamamıştır" dedi.

Şahin, taşkınlar nedeniyle valilikte oluşturulan kriz merkezinde düzenlediği basın toplantısında, taşkınlar konusunda devlet olarak kendilerine düşeni yaptıklarını söyledi.

Kriz masasının neredeyse 20 saattir çalıştığını, sadece 4 saatlik bir ara verdiğini belirten Şahin, şöyle konuştu:

"Askeriyesiyle belediyesiyle sivil devlet müdahalesiyle ben şahsen tam olarak görevimizi ifa ettiğimize inanıyorum. Su düzeyinin 2 bin 200'lere çıkması tahmin ediliyordu  2 bin 149'a kadar yükseldi.  Şu anda, su seviyesi 2 bin 149 metreküp saniyeden 2 bin 12 metreküp saniyeye düşmüş bulunmakta."

Şahin, debilerdeki düşüşe rağmen teyakkuzda olduklarını vurguladı. Bulgaristan'da baraj sayısının çok fazla olduğunu, bu barajların mutlaka kapaklarını açacağını dile getiren Şahin, şöyle devam etti:

"Su seviyesi yine bu seviyeyi koruyacaktır. Belediye Başkanımız ve Tugay Komutanımızla saha üzerindeki denetimde hakikaten her tarafın sular altında olduğunu gördük. Can emniyetinin tam anlamıyla sağlanması sevindiricidir. Bu denli büyük bir felakette rağmen bir kişinin dahi burnu kanamamıştır. Vatandaşların evine su girmiş olabilir malı zarar görmüş olabilir. Edirneli vatandaşlarımız bu durumlara açıktır. Su çekildiğinde bir boyayla badanayla yeri zamanı geldiğinde biz de yardım edeceğiz, bu durum kapatılacaktır."

 

- "Karaağaç'ta tedirgin olacak bir şey yok"

 

Şahin,  3 polis memuru ve 6 vatandaşın kurtarıldığını, 2 helikopterin 16 sorti yaptığını belirten Şahin, şunları anlattı:

"Sağlık Bakanımız da bir ambulans helikopter göndermiştir. Şu anda oda acil bir durum için bekletilmektedir. Şu an elimizde gıda stoğu var ancak karşıya ulaştırma işlemleri yine helikopterlerle önümüzdeki saatler içerisinde gerçekleştirilecektir. Karaağaç muhtarıyla irtibattayız. Şu an ihtiyaçları olan bazı gıda maddeleri de akşama kadar tamamlanmış olacaktır. Dün akşam polis ve ambulans ekiplerinin değişimleri sağlanmıştır. Şu anda Karaağaç'ta büyük anlamda tedirgin olacak bir durum yoktur."

Şahin, vatandaşların, "Bizimle ilgilenilmedi" gibi cümleler sarf edebileceğini ifade ederek, "Açık söyleyeyim Belediye Başkanı olsun Tugay Komutanı olsun bu gece belki üçer saat uyku uyuyabildik. Vatandaşların böyle durumlarda değişik talepleri de olabiliyor. Her talebi böyle durumda ifa etmek mümkün değildir. Talebin aciliyetine bakılarak bunu yerine getiriyoruz" diye konuştu.

Şahin, dün akşamki görüşmede Yunanistan'ın bir köyü için yardım talep edildiğini anımsattı. Bugün yardım edebileceklerini söylediklerini ancak kendilerine ulaşan olmadığını dile getiren Şahin, "Bu sel felaketi sadece Türkiye 'de, Edirne'de değil Bulgaristan'da, Yunanistan'da da yaşanıyor " dedi.

Yunanistan'ın Kastanies Sınır Kapısı'nın da kapalı olduğunu aktaran Şahin, "Şimdi orada da su seviyelerinin yükseldiği söyleniyor. Bizdeki su seviyesinde şimdilik sorun yoktur. Onlarda o durum mevcuttur" ifadelerini kullandı.

 

- "Debi yükselecekmiş gibi davranıyoruz"

 

Şahin, bir gazetecinin debinin çarşamba günü en yüksek seviyeye ulaşacağı ulaşıp ulaşmayacağını sorusunu, "Henüz bunu doğrulayan bir cevabı alamadık. Suyun yükseleceği konusu nereden çıktı diye sorduğumuzda bunun cevabını Sofya Büyükelçiliği araştırıyor. Bilgi edildiğinde bize ulaştıracaklar"  diye yanıtladı.

Bulgaristan'daki barajların Türkiye için tehlike oluşturduğunu ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

"Bu barajlardan bir tanesi 13 yıl önce yapımı tamamlanmış. Diğer barajlar ise 75 yıl önce yapımı tamamlanmış. O vesileyle bizim önlemimizi almamız lazım. Biz debi yükselecekmiş gibi davranıyoruz ama tam anlamıyla bir beklenti yok, düşebilir. Karaağaç'a kara yolu trafiği bir haftadan önce yapılamayacak."

Şahin, bir afet durumunda gıda, elektrik ve sıcaklığın önemli olduğunu vurguladı. Bu üçünün olması durumunda başka bir şey aranmaması gerektiğini aktaran Şahin, şöyle devam etti:

"Evin sıcaksa, ışığın yanıyorsa elektriğin varsa, gıdan da varsa artık başka şey aramayacaksın. Bizde dördüncü, beşinci ve altıncısını da arayanlar var maalesef. Biraz sabretsinler biz elimizden geleni yapıyoruz."

Şahin, Bosnaköy'ün karşısındaki Yunan köyüne götürülmesi planlanan yardıma ilişkin soru üzerine de "Gerek görmediler, yardıma ihtiyaçlarının olmadığını ifade ettiler. Köy zaten tamamen boşaltıldı. Bizim Bosnaköy'de de kaç kişi var. 10 hane vardır veya yoktur. Karşısındaki köy de tamamen boşaltılmıştır. Bununla ilgili bir ihtiyaç duymadıkları için aramadılar. Sabahleyin de konsolos hanım öyle dedi. Benden istedikleri, 'suyu alın diyor'. Valiliğin öyle bir yetkisi mi var. Demek ki bizi güçlü sanıyorlar. Arkadaşlar bu da güzel bir şey. Valiliğin yetkisi olsa... 'Suyu geri çekin' diyor. Nasıl çekeceğim geriye" yanıtını verdi.

 

-"Vatandaşlardan sakin ve sabırlı olmalarını istiyoruz"

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise vatandaşların bir an önce kent merkezine gelmek istediğini söyledi.

Ulaşımın sadece hava yoluyla sağlanabildiğini ifade eden Gürkan, şöyle konuştu:

"Helikopterin mümkün olduğu kadar önemli durumlarda kullanılması gerekir. Edirne'de helikopter yakıtı stoğu yok biliyorsunuz. Onu kontrollü kullanmaya çalışıyoruz. Çünkü acil durumun ne zaman çıkacağı belli olmaz. Hastanın ve hastalığın ne zaman nüksedeceği belli olmaz. Karaağaç'tan gelen 70 tane vatandaşımızı otellere yerleştirdik. Karınlarını doyurduk, yatmalarını sağladık."

Gürkan, insanların bir an önce evlerine gitmek istediğini ifade ederek, "Bulgaristan ve Yunanistan üzerinden kara yolu ulaşımı yapmak istedik. Yardımları Pazarkule Gümrüğü'ne ulaştırmayı hedefledik ama Bulgar ve Yunan konsoloslarıyla yaptığımız toplantıda Kastanies Sınır Kapısı Arda Nehri'nin taşması nedeniyle tamamen sular altında olduğunu öğrendik. Dolayısıyla kara yolu planı orada da yok" diye konuştu.

Gürkan, vatandaşlardan sakin ve sabırlı olmalarını istedi.