Edirne'deki nehir taşkınları

Edirne'deki nehir taşkınları
Edirne'deki nehir taşkınları
- Edirne Valisi Şahin: "Şu anda tehlike atlatılmıştır" - Belediye Başkanı Gürkan: -"Bugün sayın Başbakan Davutoğlu da partisinin grup toplantısında, bir ay içerisinde projelerin bitirilmesi için talimat vermiş, bu sevindirici bir gelişme"

EDİRNE (AA) - Edirne'de, nehir taşkınları dolayısıyla oluşturulan kriz heyeti, taşkın sahasını inceledi. 

Edirne Valiliğinden alınan bilgiye göre, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Tugay Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı ve Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan'dan oluşan heyet, ulaşımın sağlanamadığı Karaağaç Mahallesi'ne helikopterle giderek vatandaşlarla görüştü.

Şahin, burada yaptığı açıklamada, kentteki nehir seddeleri sayesinde Edirne'nin büyük bir felaketi atlattığını söyledi. Seddelerin tam anlamıyla koruma görevini yerine getirdiğini belirten Şahin, şunları kaydetti:

"Bu konuda DSİ'nin Karaağaç bölgesindeki çalışmaları devam edecektir. Bu arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Şu anda tehlike atlatılmıştır. Su da zaten bin 900 metreküp seviyelerine düşmüştür ki bu sanırım yarın sabaha kadar bin 600 metreküplere indiğinde artık sorun kalmamış olacaktır. Bu sel felaketinde en güzel olan şey, can kaybının olmaması. Bu bakımdan çok sevinçliyiz. Şu anda riskli alanlarımızın hepsi boşaltıldı. O bakımdan rahatız. Emeği geçenleri kutluyorum, teşekkür ediyorum."

 

- "Edirne artık bu sorundan kurtulmak istiyor"

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise taşkının zorlu bir süreç olduğunu söyledi.

Sürecin halen devam ettiğini belirten Gürkan, "Debi azalmaya başladı. Biz azalmasından ziyade artmamasına seviniyoruz. Çünkü artması asıl felaketi getirecekti. Şu anda su seviyesi gittikçe düşüyor" dedi.

Gürkan, yaptıkları çalışmalardan dolayı DSİ ve belediye ekipleri, emniyet güçleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri 'ne teşekkür etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, ilk günden bu yana, sağladığı ekipman, araç ve helikopterlerle her zaman olduğu gibi Türk halkının yanında olduğunu vurgulayan Gürkan, "Edirne artık bu sorundan kurtulmak istiyor. Bugün Sayın Başbakan Davutoğlu da partisinin grup toplantısın bir ay içerisinde projelerin bitirilmesi için talimat vermiş. Bu sevindirici bir gelişme" dedi.

Gürkan, Edirne'nin sel felaketi ve taşkın haberleriyle anılmasını istemediklerini ifade ederek, "Çünkü Edirne, insanlığın en kadim şehirlerinden birisi. Yetkililerden talebimiz. Lütfen artık Edirne'nin bu sorununu giderin" diye konuştu.