Edirne'deki nehir taşkınları

Edirne'deki nehir taşkınları
Edirne'deki nehir taşkınları
- Vali Şahin: "Önümüzdeki günlerde, Bulgaristan'daki barajların kapaklarının açılması durumunda yine aynı durumla karşılaşabiliriz" - "Taşkın dolayısıyla yaklaşık 500 ev su altında kaldı. Can kaybının yaşanmaması sevindirici"

EDİRNE (AA) - Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, "Önümüzdeki günlerde, Bulgaristan'daki barajların kapaklarının açılması durumunda yine aynı durumla karşılaşabiliriz" dedi.

Şahin, Tunca Nehri kenarında incelemede bulunduktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, suyun debisinin 2 bin 246 metreküpten bin 576'ya kadar düştüğünü söyledi.

Bu durumun sevindirici olduğunu belirten Şahin, "Şunu bilmeliyiz ki bir rahatlığa kapılmamamız lazım. Tedbiri elden bırakmamamız lazım. Önümüzdeki günlerde Bulgaristan'daki barajların kapaklarının açılması durumunda yine aynı durumla karşılaşabiliriz. Pazartesi gününe kadar tedbirlerimizi sürdürmeyi düşünüyoruz" diye konuştu.

Şahin, bir gazetecinin Karaağaç'a karadan ulaşımının ne zaman sağlanacağına yönelik sorusu üzerine şunları anlattı:

"Yolda 1,5 metre derinlikte yarık var. O yarık temizleniyor. Belediye ekipleri orayı şu anda dolduruyor. İnşallah orası olduğunda kara yoluyla ilk geçişimiz bu akşam olacak. Tabii ki bu cekli caklı bir ifade olmayabilir de ama biz inşallah geçeceğimize inanıyoruz."

Şahin, Karaağaç Mahallesi'ndeki vatandaşların evlerine döndüğünü ifade ederek, "Türk  Kızılayı vatandaşlara kuru gıda ulaştıracak. Taşkın dolayısıyla yaklaşık 500 ev su altında kaldı. Can kaybının yaşanmaması sevindirici" ifadelerini kullandı.