Edirne'deki nehir taşkınları

Edirne'deki nehir taşkınları
Edirne'deki nehir taşkınları
- CHP Yalova Milletvekili İnce: - "Edirne yıllardır kaderi olan bu taşkın hadisesinden kurtulmalıdır. Hükümet partizanlık yapmadan olaya sahip çıkmalıdır"

EDİRNE (AA) -   CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, "taşkınlar şehri" olarak anılan Edirne'nin, bu kötü kaderinden kurtarılması gerektiğini söyledi.

İnce, taşkın alanında yaptığı incelemenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, birçok güzel sıfatı hak eden Edirne'nin "taşkın ve felaketler şehri" olarak anılmaya başlandığını belirtti.

Edirne'nin, mutluluk ve şenlikler kapısı ve serhad şehri olduğunu ifade eden İnce, "Bu ülkeyi yönetenler, 'mezar taşlarını okutacağım', '77 milyona Osmanlıca öğreteceğim' diye böbürlenenler, Osmanlı'ya 92 yıl başkentlik yapmış bu güzel şehre sahip çıkmıyorlar. Hükümeti göreve davet ediyorum" diye konuştu.

İnce, hükümetin Bulgaristan ile gerekli protokolleri yaparak taşkına çare bulmasının önemli olduğunu vurguladı. Yapılacak çalışmaların belediyenin değil hükümetin görevi olduğunu aktaran İnce, şunları kaydetti:

"Başkanımızın üzerine topu atıp kaytarmasınlar. Bakanınız var ama göreniniz yok. Edirne yıllardır kaderi olan bu taşkın hadisesinden kurtulmalıdır. Hükümet partizanlık yapmadan olaya sahip çıkmalıdır. Müslüman olmayan Küba'ya cami yapma projesinin yanında Selimiye'nin olduğu bu kenti de kurtarma projesi gündeme getirmelidir. Milletle dalga geçmesinler, aklıyla alay etmesinler. Eğer ecdada bağlıysalar Osmanlı'nın başkentlerinden Edirne'nin bu haline yürek dayanmaz."