Edirne'deki nehir taşkınları

Edirne'deki nehir taşkınları
Edirne'deki nehir taşkınları
- Vali Şahin: "Şu an panik yapacak bir durum yok. Biz tedbiri elden bırakmıyoruz"

EDİRNE (AA) - Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, bölgede yeni bir taşkın beklentisine ilişkin, "Şu an panik yapacak bir durum yok. Biz tedbiri elden bırakmıyoruz" dedi.

Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, hem Meriç hem de Tunca Nehri'nin debisinin düşmeye devam ettiğini anımsattı.

" Bulgaristan 'ın baraj kapaklarını açacağı" yönünde haberler olduğunun sorulması üzerine Şahin, "Baraj kapakları zaten açık" diye konuştu.

Şahin, Bulgaristan'da yağış olması halinde riskin değerlendirilebileceğini ifade ederek, "Bizim için bir tehlike yok. Şu an bir tehlike yok. Risk yağmur yağarsa dendi, yağmur da yağmadığına göre bir tehlike yok. Şu an panik yapacak bir durum yok. Biz tedbiri elden bırakmıyoruz" ifadelerini kullandı.

Meriç'e yapılacak kanalın taşkın riskini büyük oranda önleyeceğini vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:

"Karaağaç Mahallesi'ne yapılacak by pass kanalı 6 bin 700 metre olarak düşünülüyor. Proje bitmek üzere. Bir aya bitecek. Hemen ihale hazırlıklarına başlanacak. Kanal, Meriç'ten 734 metreküp/saniye su alacak. Nehirleri rahatlatacak,  geri tepme olmayacak. Bununla birlikte nehir de temizlenince B planımızı uygulamaya koymuş oluyoruz. Bulgaristan'ın (kapakları) açtı, açmadı çözümlerine değil biz kendi çözümlerimizi ortaya koyuyoruz. Taşkın riski büyük ölçüde bertaraf etmiş olacak."