Edirne'deki nehir taşkınları

Edirne'deki nehir taşkınları
Edirne'deki nehir taşkınları
- Lalapaşa ilçesinde, sulama amaçlı yapılması planlanan Çömlekköy Barajı, taşkınları önlemek için de kullanılacak

EDİRNE (AA) - Lalapaşa ilçesine bağlı Çömlekköy köyünde sulama amaçlı yapılması planlanan ve Tunca Nehri'nden su basılarak doldurulacak Çömlekköy Barajı, taşkınları önlemeye de yardımcı olacak.

AA muhabirinin DSİ 11. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Çömlekköy ve Yünlüce köyleri arasındaki alana yapılacak baraj sayesinde, bölgedeki 56 bin 500 dekar arazi sulanacak. 

Baraja aynı zamanda Tunca Nehri'nden pompalarla su basılacak olması, taşkınları önlemek açısından da önem taşıyor.

Barajın yapımına ilişkin yüklenici firmayla geçen yılın sonunda sözleşme imzalanmıştı.

 

- Barajı 36 yıldır bekliyorlar 

 

Çömlekköy sakinleri, 1979 yılından bu yana barajın yapımını umutla beklediklerini söyledi. 

Köy Muhtarı Feridun Ertürk, yaptığı açıklamada, taşkın sonrası köylerine yeniden baraj yapılmasının gündeme geldiğini belirtti.

Ertürk, barajın bolluk ve bereket getireceğini ifade ederek, " Bulgaristan 'da yağmur yağdı, Edirne'yi sel bastı, Karaağaç sel taşkınına uğradı. Buna bakarak bizim köye yapılacak baraj tekrar gündeme geldi. Bulgaristan'ın Tunca üzerinde 20'ye yakın barajı var. Bizim neden olmasın. Bu baraj olunca bereket gelecek" diye konuştu.

Barajın yapılması teklifini veren dönemin muhtarı Murat Yaşar Öz ise 36 yıl önce DSİ'ye baraj yapımı için dilekçe verdiklerini, o günden bu yana sonucu beklediklerini kaydetti.