Edirne'deki nehir taşkınları

Edirne'deki nehir taşkınları
Edirne'deki nehir taşkınları
- Taşkın dolayısıyla nehir sularının yayıldığı alandaki seralar ve ekili araziler zarar gördü - Üretici Kapanlı: "150 - 200 bin liralık zararım var"

EDİRNE (AA) - Meriç ve Tunca nehirlerinin taşması sonucu, seralar ve ekili araziler zarar gördü. 

Taşkın dolayısıyla Karaağaç Mahallesi'nde, içerisinde roka, taze soğan, bakla, maydanoz, turp, nane ve marul gibi sebzelerin yetiştirildiği seralar su altında kaldı. Bazı seralar da fırtına ve su baskını nedeniyle tamamen yıkıldı.

Üreticiler, ürünlerinin ve seralarının zarar görmesi nedeniyle yetkililerden yardım bekliyor.

Karaağaç Mahallesi'nde seraları bulunan Tanju Kapanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sel ve su baskını nedeniyle yaklaşık 30 dönüm serasındaki ürünlerinin zarar gördüğünü söyledi.

Mahalledeki 1 milyon dönümlük ekili arazinin de sular altında kaldığını, diğer üreticilerin de mağdur olduğunu ifade eden Kapanlı, şöyle konuştu:

"150 - 200 bin liralık zararım var. Karaağaç'a sera kuracaktım. O sırada su baskını oldu ve yeni seraları kuramadım. Diğer seralarım su altında. Daha önce de bu su baskınını 2006 yılında yaşadık. Üç gündür devam eden su baskını en büyük zararı verdi. Ben böyle kuvvetli bir suyu daha önce görmedim. Şu an çevirecek paramız kalmadı. Ekim yapacak durumumuz yok. İlk önce yardım bekliyoruz. Nehir yatağının temizlenmesini ve bu taşkının bir daha yaşanmamasını istiyoruz."

Kapanlı, zararları konusunda nereye başvuracaklarını bilmediklerini belirtti. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun " Bulgaristan 'a dava açılması"na ilişkin ifadelerini hatırlatan Kapanlı, "Bizim Bulgaristan'a AB aracılığıyla dava açma imkanımız olabilir ama maddi olarak imkanımız yok" diye konuştu.

Kapanlı, zararlarının devlet tarafından karşılanmasını istedi.

Sebze üreticisi Yetiş Çamcı ise ürünlerini satamadan seralarının su baskınına uğradığını ve mağdur olduklarını ifade etti.

Çamcı, yetkililerden yardım beklediklerini kaydetti.