Edirne'deki nehir taşkınları

Edirne'deki nehir taşkınları
Edirne'deki nehir taşkınları
- Meriç Nehri'nin debisi, İpsala ilçesinden geçen bölümünde yükseliyor - DSİ Şube Müdürü Gökalp: - "Daha önce İpsala'yı koruyacak seddeleri güçlendirmiştik. Şu an çok endişelendirecek bir durum yok. Sadece tedbirlerimizi aldık. Suyun yükselişini gözlüyoruz"

EDİRNE (AA) - Edirne'deki taşkın sonrasında düşüşe geçen Meriç Nehri'nin debisi, İpsala ilçesinden geçen bölümünde yükseldi.

Devlet Su İşleri Edirne Bölge Müdürlüğü ekipleri, yaklaşık 2 bin 500 metreküp/saniyeye ulaşan debi dolayısıyla seddeleri güçlendirme çalışması yapıyor.

DSİ 114. Şube Müdürü Egemen Gökalp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Meriç Nehri'nin debisinin yükselişini takip ettiklerini ve sorun oluşturabilecek alanlarda tedbir aldıklarını söyledi.

Meriç ilçesine bağlı Kadıdondurma, Adasarhanlı köylerinde, Küplü beldesinde, İpsala'da da Mandakoru mevkisinde çalışma yürüttüklerini belirten Gökalp, şöyle konuştu:

"Daha önce İpsala'yı koruyacak seddeleri güçlendirmiştik. Şu an çok endişelendirecek bir durum yok. Sadece tedbirlerimizi aldık. Suyun yükselişini gözlüyoruz. Çok sürpriz bir durum olmazsa suyun seddeleri aşma ihtimali az görünüyor. Aşma ihtimali olan yerlerde de zaten yükseltme çalışmaları yapıyoruz. 24.00 sıralarında en yüksek noktaya ulaşacak debinin düşmesini bekliyoruz. Ekiplerimiz sedde boylarında 24 saat gözlem yapıyor."

Gökalp, sınırda yaz seddeleri ile korunan 1. Hudut Taburuna bağlı Ferre Hudut Bölüğünün tedbir amacıyla taşındığını ama diğer bölüklerde böyle bir çalışma olmadığını vurguladı.

İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman ise DSİ ile ortak çalışmalar yürüttüklerini ve gerekli önlemlerin alındığını kaydetti.

Meriç seddeleri boyunda çiftliği bulunan hayvan üreticisi Oğuz Şenkol ise nehrin yükselmesinden tedirgin olduklarını, tehlikenin devam etmesi halinde hayvanlarını taşımayı düşündüklerini ifade etti.

Bu arada, nehrin yükselmesi dolayısıyla Sarıcaali Ovası'nda su baskını olduğu bildirildi.