Edirne'deki nehir taşkınları

Edirne'deki nehir taşkınları
Edirne'deki nehir taşkınları
- Edirne Valisi Şahin: - "Meriç Nehri'ni baypas eden, ona paralel nitelikte ve Karaağaç'tan başlayıp Bosnaköy'e kadar olan bölümde bir kanal açılması planlanıyor" - "Edirne için hayati derecede önemli olan (Karaağaç'a yapılacak alternatif köprü) bu köprüyle artık Karaağaç bölgesi mağdurların bölgesi değil, bizatihi her zaman Avrupa'ya, Yunanistan'a bağlantıyı sağlayacak bir köprü olacaktır"

EDİRNE (AA) - Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, kentteki nehir taşkınlarını önlemek amacıyla Meriç Nehri'ni baypas eden, ona paralel nitelikte bir kanal açılmasının planlandığını söyledi.

Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, son 3 gündür Edirne'nin "asrın felaketi"ni yaşadığını belirtti. Taşkınların önüne geçmek için gerekli önlemlerin arka arkaya sıralandığını ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

"Tabii ki öncelikle kısa vadede neler yapılabilir bunların düşünülmesi gerekiyordu. Bu gereken planlama yapıldı. Öncelikli olarak Meriç Nehri'nin Türkiye sınırlarında kalan kısmının temizlenmesi gerekiyor. Bununla ilgili mart ayında yapılacak ihalenin ardından nehirde temizleme çalışmaları başlayacak. Öte yandan Özel İdaremiz ve Devlet Demir Yolları aracılığıyla Meriç Nehri'nden çıkarılan kum İstanbul 'a götürülecektir." 

Şahin, taşkınları önlemeye yönelik ileriye dönük çalışmalar da yapılacağını aktardı. Kente yapılacak kanalla ilgili bilgi veren Şahin, şöyle devam etti:

"Meriç Nehri'ni baypas eden, ona paralel nitelikte ve Karaağaç'tan başlayıp Bosnaköy'e kadar olan bölümde bir kanal açılması planlanıyor. 7 bin 27 metre uzunluğu ve 80 metre dip genişliğinde olacak bu kanalla 734 metreküp su bertaraf edilecek. Şu anda proje ihalesi başlamıştır. 3 ay içerisinde bu proje teslim edildiğinde inşallah kanal yapımına başlanacaktır. Bu bizim için sevindirici bir olaydır. Kısa vadede bunlar yapıldığında Edirne'de su taşkını felaketinden söz edilmeyecektir."

 

- Karaağaç'a alternatif köprü

 

Karaağaç'ta yapımı devam eden alternatif köprüyü inceleyen Şahin, Edirne'de selden bahsedildiğinde tarihi 7 köprünün kapatılmasının akla geldiğini dile getirdi.

Su baskınlarında tarihi köprülerin insan ve araç trafiğine kapatıldığını aktaran Şahin, şunları anlattı:

"Karaağaç ve Edirne hattındaki bin 943 metre uzunluğunda ve Türkiye'nin ilk dördüne girecek nitelikte olacak bu devasa köprü, 156 ayaktan oluşmaktadır. Bu köprüyle artık Karaağaç ile Edirne arasındaki bağlantı yolu hiçbir zaman aksamamış olacaktır. Bu konuda yardımları olan Karayolları yetkililerine, değerli Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu'na ve burada çalışan müteahhit ile işçilere müteşekkirim. Edirne için hayati derecede önemli olan bu köprüyle artık Karaağaç bölgesi mağdurların bölgesi değil bizatihi her zaman Avrupa 'ya, Yunanistan'a bağlantıyı sağlayacak bir köprü olacaktır."

Şahin, alternatif köprü hizmete girdiğinde tarihi köprüleri sadece yayaların kullanacağını vurguladı.

Açıklamasının ardından mahalle sakinlerinin istek ve sıkıntılarını dinleyen Şahin, çocuklara da oyuncak bebek dağıttı.