Edirne'deki nehirlerin debilerinin yükselmesi

Edirne'deki nehirlerin debilerinin yükselmesi
Edirne'deki nehirlerin debilerinin yükselmesi
EDİRNE (AA) - Edirne'den geçen Tunca ve Meriç nehirlerinin debilerinde artış devam ediyor.Tunca Nehri'nin debisinde artış, öğlen saatlerinden sonra...

EDİRNE (AA) - Edirne'den geçen Tunca ve Meriç nehirlerinin debilerinde artış devam ediyor.

Tunca Nehri'nin debisinde artış, öğlen saatlerinden sonra yeniden başladı. Debisinde üç günde yaklaşık 600 metreküp/saniyelik artış gözlenen Meriç Nehri'nde ise 2 saat önce alınan verilere göre 3 metreküp/saniyelilk daha artış meydana geldi ve nehrin debisi 1274 metreküp/saniyeye ulaştı.

Tunca Köprüsü girişine dolan nehir suyunun hacminin artmasına rağmen araç geçişini engelleyecek bir durum oluşmadı. Geçişleri engellemesi durumunda köprü trafiğe kapatılacak.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, nehir kenarında incelemede bulundu, Karaağaç Mahallesi'nde vatandaşlarla görüştü.

Gürkan, yaptığı açıklamada, şubat ayı taşkının ardından mart ayı sonunda bir taşkın tahmini daha yaptığını ancak taşkının 20 gün önce başladığını söyledi.

Toprağın suya doyması nedeniyle nehrin öncekilerden daha az taşkına neden olduğunu ifade eden Gürkan, "Son taşkın nedeniyle yatak çok dolu , normalde bu debiyle yatağın dolmaması gerekiyordu. Edirne'nin hali ortada. Konuşulan projeler hayata geçirilmeli" dedi.

Karaağaç Mahallesi ile ilgili bir sıkıntının olmadığını ancak Bulgaristan 'daki yoğun kar yağışının düşündürdüğünü ifade eden Gürkan, kontrollerini sürdürdüklerini kaydetti.