Edirne'deki sığınmacıların bekleyişi

Edirne'deki sığınmacıların bekleyişi
Edirne'deki sığınmacıların bekleyişi
- Sığınmacılardan büyük bölümü otoban kenarındaki arazide ve otogarda tutuluyor

EDİRNE (AA) - Almanya'nın sığınmacı kabul edeceği söylentisi üzerine Edirne'ye gelmeye başlayan sığınmacıların büyük bölümü arazilerde ve otogarda bekleyişini sürdürüyor.

Yunanistan'a geçmek isteyen sığınmacılardan yaklaşık 200 kişi de şehir içindeki bir parkta bekliyor. Sosyal paylaşım sitesindeki, "Almanya'nın sığınmacı kabul edeceği" yönündeki söylenti üzerine pazar akşamından itibaren Edirne'ye gelmeye başlayan sığınmacılardan büyük bölümü otoban kenarındaki bir arazide ve otogarda tutuluyor.

Kente girişlerine yasaktan önce Edirne'ye gelenler ise kent merkezindeki İlhan Koman Parkı'nda toplandı. Buradan sınıra gitme umudunu taşıyan sığınmacılar zor günler geçiriyor.

Burada uyuyan ve günlerini burada geçiren sığınmacılar Türkiye 'ye teşekkür ederken, Avrupa 'da yaşamak istediklerini dile getiriyor.

Sığınmacı ailelerin arasında 5 kişilik üyesiyle Hamud ailesi de iki haftalık bebekleriyle zorluk çeken ailelerin başında geliyor.

Suriye ordusunda savaşmamak için Türkiye'ye sığındığını, dizindeki rahatsızlık nedeniyle ameliyat olduğunu ve iki haftalık bebekleriyle zorluk yaşadıklarını belirten Hamud, şöyle konuştu:

"Eşim iki hafta önce Şanlıurfa'daki hastanede bebeğimiz Abdullah'ı dünyaya getirdi. Daha sonra biz Avrupa için önce İstanbul 'a oradan da Edirne'ye geldik. Yolun bir kısmını yürüdük. Dizimdeki rahatsızlık ve bebek nedeniyle zor geçti. Abdullah dışında 2 küçük çocuğum daha var. Onlar için Avrupa'ya gitmem gerek." 

Bu arada sayıları az da gruba katılımlar devam ediyor.