Edirne'deki sığınmacıların bekleyişi

Edirne'deki sığınmacıların bekleyişi
Edirne'deki sığınmacıların bekleyişi
- Başbakanlık Mültecilerden Sorumlu Başmüşaviri Yetiş: - "Sığınmacıların bu çığlığını duyurma adına yarın Sayın Başbakanımız, Edirne ve İstanbul Esenler'deki Suriyeli gruptan birtakım temsilcilerle görüşme gerçekleştirecek" - "Batı'nın, AB'nin sınır politikasının artık sürdürülemez olduğunu ifade etmemiz gerekiyor. Edirne'de birkaç günden beri sesini duyurmaya çalışan Suriyelilerin aslında bundan başka söylediği bir şey yok''

EDİRNE (AA) - Başbakanlık Mültecilerden Sorumlu Başmüşaviri Murtaza Yetiş, "Sığınmacıların bu çığlığını duyurma adına yarın Sayın Başbakanımız, Edirne ve İstanbul Esenler'deki Suriyeli gruptan birtakım temsilcilerle görüşme gerçekleştirecek" dedi.

Yetiş, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin'in makamında sığınmacı temsilcileriyle yapılan toplantının ardından gazetecilere bilgi verdi.

Görüşmede, sığınmacılara, seslerini dünyaya duyurduklarını ve bunun kıymetli olduğunu anlattıklarını belirten Yetiş, "Sığınmacıların bu çığlığını duyurma adına yarın Sayın Başbakanımız Edirne ve İstanbul Esenler'deki Suriyeli gruptan birtakım temsilcilerle görüşme gerçekleştirecek" dedi.

Türkiye 'nin insani diplomasi yaklaşımının, bütün dünya tarafından benimsenmesini ve hızla Suriyeli mülteciler meselesinin dünya kamuoyu tarafından anlaşılıp gereğinin ortaya koyulmasını amaçladıklarını aktaran Yetiş, Türkiye'nin Suriyelilere kapılarını sonuna kadar açtığını hatırlattı.

Murtaza Yetiş, gerek Türkiye'ye gelen Suriyelilere kapıları açma konusunda gerekse sonrasındaki eğitimden sağlığa bütün süreçlerde üzerilerine düşeni yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini anlattı.

"Ancak Batı'nın, Avrupa Birliği'nin (AB) sınır politikasının artık sürdürülemez olduğunu ifade etmemiz gerekiyor. Edirne'de birkaç günden beri sesini duyurmaya çalışan Suriyelilerin aslında bundan başka söylediği bir şey yok" diyen Yetiş, bu nedenle Suriyeli misafirlerin Avrupa'ya ilişkin ortaya koyduğu genel duruşu ve söylemi sonuna kadar haklı bulduklarını söyledi. 

Avrupa'daki sivil toplum kuruluşlarının bu vicdani duruşu duyarak, buna ilişkin politikasını gözden geçirmesi için ülke yönetimlerine birtakım çağrılarda bulunduklarını bildiklerini ifade eden Yetiş, "Bugüne kadar çeşitli ülkeler ve liderlerden birtakım mesajlar geldi ancak bunların birçoğu maalesef sadece söylem düzeyinde kalmıştır" dedi. 

Edirne ve İstanbul'daki Suriyeli vatandaşlara sonuna kadar yardımcı olduklarını vurgulayan Yetiş, sığınmacıların seslerini duyurması konusunda kendilerine düşen neyse yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini belirtti.

Murtaza Yetiş, mülteci meselesinin bütün küresel aktörlerle ilgili ülke ve kuruluşların ortak iş birliği ve anlaşmasıyla çözülebileceğini dile getirerek, bu konuda adım atılması için önemli çalışmalar yürüttüklerini aktardı.

- "İstedikleri sürece Edirne'de kalabilirler"

Sığınmacıların seslerini duyurmak istedikleri sürece Edirne'de kalabileceklerini kaydeden Yetiş, "İkna etmeye çalışmadık, onların sözünün kıymetli olduğunu, sesinin dünya kamuoyunca duyulması gerektiğinin farkındayız, bize düşen ne varsa yapacağımızı ifade etmek için buradayız. Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi ilk günden itibaren elden geldiğince misafir ettiler. Türkiye'de 2 milyon Suriyeli var, 2 bin Suriyelinin Edirne'de olması bize bir şey kaybettirmez" diye konuştu.

Başbakanlık Mültecilerden Sorumlu Başmüşaviri Murtaza Yetiş, bir gazetecinin "Sığınmacıların sınıra gitmesi halinde ne yapılacak?" sorusunu şöyle cevapladı: 

"Karayoluna yönelmelerinin temel sebebi, deniz yolundan düzensiz geçişlerin önüne geçme çabalarımızdır. Bir taraftan uluslararası diplomasi ve hukuku dikkate almak diğer taraftan da Suriyelilerin can güvenliğini emniyet altına almak zorundasınız. Onun için bu tür birtakım bireysel fevri tutumları karşılamamız mümkün değil. Onlar da böyle bir niyetleri olmadığını ifade ettiler. Biz de istedikleri kadar seslerini duyurabileceklerini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin her platformda Suriye ve mülteciler meselesinde benzeri çağrıyı yaptığını ifade ettik."

"Pazarkule Sınır Kapısı'na yürümek isterlerse bir müdahale olacak mı" sorusuna Yetiş, "Bugüne kadar Suriye ile Türkiye halkı arasında bir sorun yaşanmamıştır, bundan sonra da yaşanmayacaktır. 'Bizim Yunanistan'a gitmek gibi bir niyetimiz yok. Biz Türkiye'nin Batı'ya çıkışındaki son kapısından (Kapılarınızı açın, çünkü hayatımız tehlikede) çağrısını yapmak için buradayız' dediler. Başbakanımız ile görüşme talepleri vardı. Sadece onların talebi de değil, duruşlarına olan saygımızdan dolayı önemsediğimizi söyledik" karşılığını verdi.