Edirne'deki sığınmacıların bekleyişi

Edirne'deki sığınmacıların bekleyişi
Edirne'deki sığınmacıların bekleyişi
- Sığınmacılar, kendilerine yardım eli uzatan Türkiye'ye şükranlarını iletmek için bulundukları yeri Türk bayraklarıyla donattı - Edirne Tabip Odası, sığınmacıların sağlık kontrollerini yaptı

EDİRNE (AA) - Avrupa 'ya geçme umuduyla Edirne'de bekleyen Suriyeli sığınmacılar, kendilerine yardım elini uzatan Türkiye 'ye şükranlarını iletmek için İlhan Koman Parkı'na Türk bayrakları astı.

Denizyolunu tehlikeli buldukları için karayoluyla Avrupa'ya geçmeyi amaçlayan sığınmacılar, Edirne'de 3 bölgede bekleyişlerini sürdürüyor. 

İlhan Koman Parkı'nda 3 gündür kalan sığınmacılar, çadırlar ve battaniyelerle yaptıkları gölgeliklerde halk ve sivil toplum kuruluşlarının yardımlarıyla yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. 

Sığınmacılardan Ahmet Yusuf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa'ya geçiş izni verilene dek bekleyişlerini sürdüreceklerini söyledi.

Halkın yiyecek, giyecek ve oyuncak getirdiğini belirten Yusuf, "Türk halkı 4-5 yıldır misafirperverliğini zaten gösterdi. Buna müteşekkiriz. Burada da yakından ilgileniyorlar. Biz de bu güzel insanlara sevgimizi göstermek ve şükranlarımızı iletmek için kaldığımız alanlara Türk bayrakları astık" dedi.

- Bazı grupların açlık grevi sürüyor

Sığınmacılardan yaklaşık 800 kişilik grup ise açlık grevini sürdürüyor.

Yunanistan sınırına gönderilmemelerini gerekçe göstererek verilen kumanyaları almayan sığınmacılar, zaman zaman "Yunanistan geçiyoruz, Avrupa, Avrupa'' şeklinde sloganlar atıyor.

Sığınmacılardan Ahmed Ellatif, dün başladıkları açlık grevlerini sürdürdüklerini söyledi.

Açlık grevine sadece çocukların ve hamile kadınların katılmadığını dile getiren Ellatif, Yunanistan'a gidene kadar açlık grevini sürdüreceklerini ifade etti.

- Çocuklara gıda malzemesi dağıtıldı 

Bu arada, Türkiye Diyanet Vakfı'nca sığınmacı çocuklara gıda malzemesi dağıtıldı.

Vakfın sorumlusu Muhammed Arslan, yaptığı açıklamada, sığınmacıların ihtiyaçları doğrultusunda gıda malzemesi dağıttıklarını, önceliğin çocuklara verildiğini kaydetti.

Öte yandan polis ve jandarma ekipleri, farklı noktalarda toplanan sığınmacıları göndermek için ikna etmeye çalışıyor. 

Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu da Avrupa'ya geçmek için Edirne'ye gelen Suriyeli sığınmacıların gerekli sağlık kontrollerinin yapıldığını belirtti.