Edirne'deki sığınmacıların bekleyişi

Edirne'deki sığınmacıların bekleyişi
Edirne'deki sığınmacıların bekleyişi
- Sığınmacıları AK Parti Milletvekili Emir ve Edirne Belediye Başkanı Gürkan ziyaret etti - Emir: ''Bize insanlık dersi vermek isteyen Avrupa'ya sesleniyorum, Çarli, Çarli, Çarli diyenlere sesleniyorum, bende Aylan, Aylan, Aylan diyorum. Bütün dünya Ayla bebeği gördü. Allah inşallah onlarında katı kalplerine merhamet versin''

EDİRNE (AA) - Avrupa'ya gitme hayaliyle Edirne'de bekleyen sığınmacı grupları AK Parti Edirne Milletvekili Şemsettin Emir ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ayrı ayrı ziyaret etti.

Sosyal medyada yayılan "Almanya'nın sığınmacı kabul edeceği" söylentisi üzerine Avrupa'ya gitmek üzere Edirne'ye gelen sığınmacıların bekleyişi devam ediyor. 

Otoban kenarındaki arazide bekleyen sığınmacıları ziyaret eden Emir, alkışlar ve ''Erdoğan Erdoğan' sloganıyla karşılandı.

Emir, burada yaptığı konuşmada, bütün ülkeler kardeş olduğunu, bir müslümanın vücudunun herhangi gibi bir yerinde ağrı olduğunda kilometrelerce uzaklıkta müslümanında ağrısı olacağını söyledi.

Sığınmacıların Edirne'de misafir olduklarını ifade eden Emir, hiç kimsenin mağdur olmayacağını kaydetti.

Tüm sığınmacıların sabırlı olmasını isteyen Emir, tüm sığınmacıların hayallerine kavuşacağını vurguladı.

Kulaktan duyma dedikodulara inanılmaması gerektiğini anlatan Emir şöyle devam etti:

''Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyüktür. Bu devletin başı Recep Tayyip Erdoğan 'dır. Ona güvenin ve inanın. Sakın aklınıza bir şüphe gelmesin. Ankara'dan gelecek haberleri bekleyin, muhtemelen yarın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ile bir heyet görüşecek. Ankara'da hükumetimiz üçüncü ülkelerle görüşmelerine devam ediyor. Bize insanlık dersi vermek isteyen Avrupa'ya sesleniyorum, Çarli, Çarli, Çarli diyenlere sesleniyorum, bende Aylan, Aylan, Aylan diyorum. Bütün dünya Ayla bebeği gördü. Allah inşallah onlarında katı kalplerine merhamet versin. Bu iş Hristiyanlık, Müslümanlık meselesi değildir, bu iş insanlık meselesidir. İnsanlık ölmedi diyorsa Avrupa, burayı görsün. Bu güne kadar 2 milyon 175 bin kardeşimize ev sahipliği yaptık. Sözde medeni Avrupa 200 bin kişiyi alınca kıyamet kopardı. Hani medeni, çağdaş dünya neredesin insanlık gör bu manzarayı Aylan bebeği gör.''

Konuşmaların ardından sığınmacılar Emir ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Öte yandan, bazı sığınmacılar açlık grevine son verdi.

- Gürkan'ın ziyareti

Gürkan'ın ziyareti sırasında belediye ekipleri sığınmacılara su ve kumanya yardımında bulundu.

Gürkan, Edirne Belediyesi olarak  otoyol, otogar ve kentin farklı bölgelerinde bulunan Suriyeli sığınmacılara destek olmaya çalıştıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Savaş zor, savaş kötü. Savaştan en çok çocuklar zarar görüyor. Geleceğin utanç sayfalarına yazılacak bir savaştan kaçan bu insanların dramını gözlerimiz önünde yaşıyor olmak gerçekten zor. Edirne Belediyesi olarak, bu insanlara su, gıda, seyyar tuvalet, temizlik gibi ihtiyaçlarına destek olmaya çalışıyoruz. Amacımız, bu insanlarımızın bu süreci kazasız belasız, hastalık gibi sorunlarla karşılaşmadan atlatmalarını sağlamak.

Çocuklar perişan, dayanmak zor. Bizlerin elinden gelen onlara kumanya ve su yardımında bulunabilmek. Edirne Belediyesi olarak, onlara hijyen bir ortam yaratmaya çalışıyoruz. Seyyar tuvaletler kurduk, çöplerini düzenli olarak alıyoruz. Su tankerleri ile su ihtiyaçlarına çözüm olmaya çalışıyoruz. İhtiyaçlar doğrultusunda gıda yardımlarımız devam edecektir."

Bu arada akşam yemeği için dağıtılan kumanyalardan sığınmacıların çoğu aldı, kumanya almayıp açlık grevini sürdüren grup üyeleri de var.