Edirne'deki sığınmacıların bekleyişi

Edirne'deki sığınmacıların bekleyişi
Edirne'deki sığınmacıların bekleyişi
- Edirne Valisi Şahin: - "Dün akşamdan bu yana bin 500 sığınmacı, istedikleri şehirlere gönderildi" - Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vali Şahin'den bilgi aldı

EDİRNE (AA) - Vali Dursun Ali Şahin, Avrupa'ya geçmek için yaklaşık bir haftadır kentte bekleyen sığınmacılardan bin 500'ünün istedikleri şehirlere gönderildiğini söyledi. 

Edirne Valisi Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün de kentten ayrılmak isteyenlerin olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Dün akşamdan bu yana bin 500 kadar sığınmacı, istedikleri şehirlere gönderildi, şu anda gitmek isteyenler de var, kayıtları yapılıyor. İstanbul 'dan otobüsler çağırarak gönderiyoruz. Sığınmacıları göndermek için otobüs dahi bulmakta zorlanıyoruz. Bunlar, zaten seslerini istedikleri anlamda duyurmuş oldular. Artık Edirne'de beklemelerinin gereği kalmadı.

Hem Yunanistan hem Bulgaristan, sınırlarına takviye güçler yaptı. Sınırları aşmaları mümkün değil. İnanıyorum ki akşama kadar gidişler hızlanacak."

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, bilgi aldı

Vali Şahin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'a da konuyla ilgili telefonda bilgi verdiğini belirterek, görüşmede İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğüyle müşterek çalışıldığını ilettiğini söyledi.