Edirne'deki toplu taşımada gidilen mesafe kadar ücret ödenecek

Edirne'deki toplu taşımada gidilen mesafe kadar ücret ödenecek
Edirne'deki toplu taşımada gidilen mesafe kadar ücret ödenecek
EDİRNE (AA) - Edirne'deki vatandaşlar, Edirne Toplu Ulaşım Sistemi  (ETUS) midibüsüyle gittiği mesafe kadar ücret ödeyecek.Edirne Belediyesi Ulaşım...

EDİRNE (AA) - Edirne'deki vatandaşlar, Edirne Toplu Ulaşım Sistemi  (ETUS) midibüsüyle gittiği mesafe kadar ücret ödeyecek.

Edirne Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Erdal Uygun, Ayşekadın mevkisindeki durağın yanında bulunan ETUS Ücret İade Noktası'nda yaptığı açıklamada, Edirne Belediyesi şubat ayı meclis toplantısında ulaşım ücreti açısından vatandaşların lehine değişiklikler yapıldığını söyledi.

Toplu taşımada gidilen mesafe kadar ücret ödeneceğini aktaran Uygun, şunları kaydetti:

"Mesafeye göre ücretlendirme, aktarma indirimi, temassız kredi kartının toplu taşımada kullanılması gibi bir takım değişiklikler yarından itibaren uygulamaya girecek. Mesafeye göre ücretlendirme sisteminde 18 durak pilot olarak seçildi ve seçilen bu duraklara kart okuma sistemi yerleştirildi. Düzenlemeye göre Bankalar, Üç Şerefeli Cami - Orduevi - Sosyal Bilimler Lisesi - SGK Şube - Ayşekadın Camisi- Ayşekadın Karakol - Eski Terminal - Devlet Hastanesi Selimiye Ünitesi - Carfour - Trakya Birlik yanı üniversite durakları arasında yapılan yolculuklarda elektronik biniş sisteminin kullanılması halinde mesafeye göre ücretlendirmeye geçilecektir. Elektronik Biniş Sistemi'ni kullanan vatandaşın kartından ilk binişte tam ücret alınacak. Vatandaş, ilk binişten itibaren en fazla 30 dakika içinde pilot bölge olarak seçilen duraklara konulan cihazlara kartlarını tekrar okutmaları gerekmekte. Bu iade işlemi yapılmadan ikinci binişin yapılması halinde ücret iadesi işlemi gerçekleşmeyecektir."

 

-"İkinci binişlerde yüzde 50 indirim"

 

Uygun, Bankalar - Üç Şerefeli - Orduevi - Sosyal Bilimler Lisesi - SGK Şube - Ayşekadın Camisi - Ayşekadın Karakol - Eski Terminal - Devlet Hastanesi Selimiye Ünitesi - Carfour - Trakya Birlik yanı üniversite durakları arasında öğrencilerin 65 kuruş ile 1 lira 10 kuruş, sivillerin ise 75 kuruş ile 1 lira 10 kuruş arasında değişen ücretlerle yolculuk yapabileceklerini dile getirdi.

Öğrencilerin 15 kuruş ile 1 lira 10 kuruş, siviller 75 kuruş ile 1 lira 10 kuruşa kadar indirimden yararlanabileceğini dile getiren Uygun, şöyle devam etti:

"Bir başka daha değişikliğe gidildi. Vatandaşlar elektronik biniş sistemini kullanmaları halinde, geriye dönüş amaçlı olmayan ikinci binişlerde yüzde 50 indirimden yararlanabilecek. Elektronik kartı teşvik etmek için nakit ödemeli binişlerde 2 lira 50 kuruş olarak düzenlendi. Uzun hatlarda ise herhangi  bir değişikliğe gidilmedi. Normal hatlar ise,  öğrenciler 1 lira 25 kuruş, siviller ise 1 lira 80 kuruş olarak tekrar düzenlendi. Yenilikleri gelişmeleri, takip ediyoruz. Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan'ın talimatları doğrultusunda çalışmalarımız, kesintisiz devam edecektir."

 ETUS Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Giyik ise uygulamanın vatandaşları mutlu edeceğini kaydetti.