Edirne'den kısa kısa

Edirne'den kısa kısa
Edirne'den kısa kısa
- Edirne Valisi Şahin: -"Meriç Nehri'nden çıkan kumun İstanbul'a nakli kesinleştiğinde bizim için son derece iyi olacak"

EDİRNE (AA) - Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, "Meriç Nehri'nden çıkan kumun İstanbul 'a nakli kesinleştiğinde bizim için son derece iyi olacak" dedi.

Şahin, il genel meclisi ocak ayı toplantısında, kente yönelik yatırımların devam ettiğini söyledi.

Meriç Nehri'nin kumunun İstanbul'a nakli ile ilgili konunun Bakanlar Kurulu'nda görüşüleceğini belirten Şahin, şöyle konuştu:

"Önümüzdeki hafta içinde Bankalar Kurulu'ndan bu konuyla ilgili kararın çıkacağını tahmin ediyorum. Perşembe günü de Devlet Demir Yolları Genel Müdürüyle görüşmek üzere Ankara 'ya gidiyorum. İnşallah bu Meriç Nehri'nden çıkan kumun İstanbul'a nakli kesinleştiğinde bizim için son derece iyi olacak. Meriç Nehri'nden kaliteli ve kalın bir kum çıkıyor. Yaklaşık nehrin 20 metre altından kum çıkarılıyor. Bu aynı zamanda nehrin temizlenmesi anlamında bir kazanımdır. Bu işin kaymağını asıl İstanbullular yiyecek çünkü bu kadar kaliteli kumun inşaatlarda kullanılması sağlamlığı artıracaktır."

Şahin, geçtiğimiz yıl kente yatırım için 9 milyon lira harcandığını vurguladı. Bu yıl yatırım için 34 milyon lira harcanacağını dile getiren Şahin, "Bu yatırımların büyük bir çoğunluğu yol çalışmaları olacak. 2015 yılı ilimiz için atak bir yıl olacak. Bu yıl ilk defa köylerde imar planı çalışması başlatacağız" diye konuştu.

 

- Elektrik kayıp - kaçak bedeli 

 

Edirne Baro Başkanı Özgür Yıldırım, elektrik kayıp - kaçak bedeline ilişkin kararın iptalinin  mümkün olmayacağını belirtti.

Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun, elektrik faturalarındaki kayıp - kaçak bedellerinin elektrik dağıtım şirketi tarafından tüketicilerden alınamayacağına karar verdiğini anımsattı.

Karara karşı elektrik dağıtım şirketinin herhangi bir hukuki yola başvuramayacağını aktaran Yıldırım, şunları kaydetti:

"Kararın iptali de mümkün değildir. Elektrik enerjisinin nakli  esnasında meydana gelen  kayıp ile başka kişiler tarafından kaçak olarak kullanılan elektriğin bedelinin kurallara uyan dürüst abonelerden tahsil edilmesi hukuka aykırı bir uygulamaydı. Yargıtay, dürüst abonelerin mağduriyetine son vermiştir. Ancak son 10 yıl içerisinde elektrik faturalarına yansıtılarak ödenmek zorunda bırakılan kayıp - kaçak bedelleri, abonelere otomatik olarak geri ödenmeyecektir. Kayıp - kaçak bedeli ödemek zorunda kalan aboneler, tüketici hakem heyetlerine başvurarak veya tüketici mahkemelerine dava açarak ödemek zorunda kaldıkları son 10 yıla ait kayıp - kaçak bedellerini geri alabilirler."