Edirne'den kısa kısa

Edirne'den kısa kısa
Edirne'den kısa kısa
- Edirne'de, Yaşlılar Haftası etkinlikleri başladı

EDİRNE (AA) - Edirne'de, Yaşlılar Haftası etkinlikleri kapsamında huzurevi sakinlerinin yağlı boya ve el işi eserlerinden oluşan sergi açıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, bir alışveriş merkezinde düzenlenen serginin açılışında, yaşlıların sadece bir gün değil her gün korunup kollanması gerektiğini söyledi.

Özbaş, gelecek nesillere güzel bir dünya bırakan yaşlılara teşekkür etti.

Konuşmanın ardından Özbaş ve Edirne Valisi Dursun Ali Şahin'in eşi Melahat Şahin, sergiyi açtı.

 

- Edirne Tabip Odası Başkanı Tanrıkulu

 

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı ve Edirne Tabip Odası Başkanı Ertuğrul Tanrıkulu, iş bırakma eylemlerini uyarı amaçlı yaptıklarını söyledi.

Tanrıkulu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hekimlerin insanca yaşam istediğini belirtti.

Sağlık çalışanlarına zam müjdesi verildiğini ifade eden Tanrıkulu, şunları kaydetti:

"Koca puntolarla sağlık çalışanlara yüzde 50 zam diye söylenen şey saatte 3,5 liradır. Bunu konuşmaya bile gerek yok. Biz yıllardır söylüyoruz emekliliğe yansıyan bir maaş olsun istiyoruz. Hekimin aldığı maaş 2 bin 350 lira bordroda yazan bu. Döner sermaye filan emekliliğe yansımıyor. Biz iş bırakma eylemlerini uyarı amaçlı yapıyoruz."

 

- Lozan Caddesi'ndeki düzenleme

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Lozan Caddesi'nin sol kaldırımının bisiklet ve yürüyüş yolu olarak düzenleneceğini söyledi.

Gürkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşın daha iyi hizmet alabilmesi için çalışmalara devam ettiklerini belirtti.

Bazı yollarda değişiklikler yapılacağını ifade eden Gürkan, şöyle konuştu:

"Edirne'yi Karaağaç Mahallesi'ne bağlayan Lozan Caddesi'nde gidişte yolun sol tarafı bisiklet yolu olarak ayrılmıştı. Uygulamaya baktığımızda o sol tarafı ne bisikletçiler kullanıyor ne de yayalar kullanıyor. Herkes inatla sağ kaldırımı kullanıyor. Yayalar oradan gidiyor ki yayaların oradan bisikletçilerin soldan gitmesi lazım ama hem bisikletçiler hem yayalar aynı kaldırımı kullandıkları için rahat bir trafik düzenlenmiyor. Sol kaldırımının bisiklet ve yürüyüş yolu olarak düzenlenecek."