Edirne'den kısa kısa

Edirne'den kısa kısa
Edirne'den kısa kısa
- Edirne Belediye Başkanı Gürkan: - "Çeşitli suçlardan sabıkası bulunanlara Edirne Belediyesi olarak çalışma izni ve çalışma ruhsatı vermeyeceğiz"

EDİRNE (AA) - Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, "Çeşitli suçlardan sabıkası bulunanlara Edirne Belediyesi olarak çalışma izni ve çalışma ruhsatı vermeyeceğiz" dedi.

Gürkan, gazetecilere yaptığı açıklamada,  kadın ve çocuk haklarının geliştirilmesi konusunda belediye olarak önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Vatandaşların en iyi hizmeti alması için çeşitli çalışmalar yaptıklarını anlatan Gürkan, şunları kaydetti:

"Belediye meclisinde bazı kararlar aldık. Toplu ulaşım araçlarında gerek minibüs, gerek servis araçları ve taksilerde, daha önce cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, reşit olmayanla cinsel ilişki, cinsel taciz, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı suçun cinsel amaçlı işlenmesi durumunda çalışma izni verilmeyecek. Öte yandan, trafik güvenliğini tehlikeye sokan, alkol ve uyuşturucu madde etkisiyle veya başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek olmasına rağmen araç kullanan, uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma, kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak veya bulundurmak ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak gibi çeşitli suçlardan sabıkası bulunanlar da bu kararın içerisinde yer alıyor. Çeşitli suçlardan sabıkası bulunanlara Edirne Belediyesi olarak çalışma izni ve çalışma ruhsatı vermeyeceğiz."

- Avukatlar Günü

Edirne Barosu avukatları, Avukatlar Günü dolayısıyla Atatürk Anıtı'na çelenk koydu.

Edirne Barosu Başkanı Özgür Yıldırım, Saraçlar Caddesi'ndeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından yaptığı konuşmada, terör saldırısı sonucunda şehit olan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'a Allah'tan rahmet, kederli ailesine, yargı camiasına ve Türk ulusuna başsağlığı diledi.

Adliyelerin güvenliğini taşeron güvenlik şirketleri yerine emniyet güçlerinin sağlaması gerektiğini aktaran Yıldırım, şunları kaydetti:

"Şehit meslektaşımız Mehmet Selim Kiraz'ın hayatını kaybettiği terör saldırısında ortaya çıkan istihbarat ve güvenlik zafiyeti bir an evvel giderilmelidir. Halkın hak arama özgürlüğünün teminatı olan avukatların üstünün aranması gündeme getirilerek bu zafiyetin üzeri örtülmeye çalışılmamalıdır. Adliyeye gitmek için yola çıkan teröristin, adliyeye varmadan yakalanmasını sağlayacak istihbarat ağı kurulmalı, terörist yargılanmak için adliyeye getirilmelidir."

- "Gabrovo Karnavalı'nda Yüzler" sergisi açıldı

Trakya Üniversitesi'nde (TÜ) "Gabrovo Karnavalı'nda Yüzler" sergisi açıldı.

TÜ Edirne Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler Tanıtım Programı uygulama etkinlikleri kapsamında düzenlenen ve 61 fotoğrafın yer aldığı serginin açılışına, TÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Sarıoğlu, TÜ Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Cengiz Dane, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Fotoğraf sanatçıları adına konuşan Hatice Tuncel, amaçlarının Gabrovo festivalini tanıtmak olduğunu belirtti.

Serginin Rusya ve Ukrayna'da da izlenime sunulduğunu anlatan Tuncel, festival günü havanın yağışlı olmasına rağmen güzel ürünler ortaya çıktığını söyledi. 

Tuncel, serginin 11 ülkede daha açılacağını bildirdi.