Edirne'den kısa kısa

Edirne'den kısa kısa
Edirne'den kısa kısa
-ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt: -"Büyük Atatürk, ulusal egemenliğin simgesi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılış gününün çocuklar için bayram olmasını isterken çok önemli mesajlar vermiştir"

EDİRNE (AA) - Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt,  Atatürk 'ün, ulusal egemenliğin simgesi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılış günününde çocuklar için bayram olmasını isterken çok önemli mesajlar verdiğini bildirdi.

Zıpkınkurt, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, 23 Nisan'ın bir kez daha büyük bir sevinç ve gururla kutlandığını belirtti.

Öğrenen ve araştıran çocuklar yetiştirmenin en büyük görevleri olduğunu aktaran Zıpkınkurt, şunları kaydetti:

"Büyük Atatürk, ulusal egemenliğin simgesi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılış gününün çocuklar için bayram olmasını isterken çok önemli mesajlar vermiştir. Geleceğimiz şüphesiz, bugün daha dünyayı yeni yeni algılamaya ve anlamaya başlayan çocuklarımızın ellerinde şekillenecek.

O bakımdan bugün çocuklar arasında ulusal ve uluslararası çapta kurulacak dostluk ve kardeşlik köprüleri, yarının huzurlu ve aydınlık dünyasının da temeli olacaktır. Geleceğimizi temsil eden çocuklarımız, geçmişten aldıkları güçle milletimizin yarınlarını şekillendireceklerdir."

 

-Üç aylar ve Regaip Kandili

 

Diyanet - Sen Edirne Şube Başkanı Mahmut Eroğlu, üç ayların yaratılış gayesinin düşünülmesi, yaratan ve yaratılanlarla olan münasebetlerin gözden geçirilmesi için bulunmaz bir fırsat olduğunu bildirdi.

Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, manevi iklimi ile ruhları kuşatan, gönülleri ferahlatan üç aylara ulaşmanın mutluluğunun yaşandığını belirtti.

İnsanların bu üç aylık zaman diliminden istifade etmesi gerektiğini aktaran Eroğlu, şunları kaydetti:

"Üç aylar, yaratılış gayemizi düşünmemiz, yaratan ve yaratılanlarla olan münasebetlerimizi gözden geçirmemiz için bulunmaz bir fırsattır. Kandiller geçidi olarak adlandırılan, Regaib, Miraç, Berat ve Kadir gecelerinin de içinde bulunduğu üç aylar, kendimizi denetleme ve değerlendirmenin, taat, ibadet ve şükürlerimizi artırmanın, bir kere daha geçmişimizin muhasebesini yapıp geleceğe hazırlıklı olmanın bir vesilesidir.

Öte yandan 23 Nisan Perşembeyi, Cumaya bağlayan gece Regaib Kandili'ni idrak edeceğiz. Asırlardan beri kutlaya geldiğimiz Regaib, arzu ve istek anlamlarına gelir. Regaib gecesi, müminlerin mağfiret mevsimi üç aylara rağbet etmeleri ve onun taşıdığı manalardan, değerlerden istifade etmeleri gerektiğine dair mesaj yüklü bir gecedir."

 

-Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Şallı

 

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı, Avrupa ülkelerinin çok sayıda soykırım gerçekleştirdiğini bildirdi.

Şallı, yaptığı yazılı açıklamada, tarihi sorgulamanın çok zor olduğunu belirtti.

Gerçeklerin örtülmeye çalışıldığını aktaran Şallı, "Ermeni Diasporası çeşitli ülkelerde kurmuş olduğu lobi faaliyetleri  sayesinde Ermeni soykırımını sürekli gündeme taşımış, geldiğimiz noktada da Avrupa Parlamentosu aldığı  kararla Ermeni Soykırımı'nı tanımış oldu. Ancak Avrupa Parlamentosu Önce kendi tarihi ile yüzleşmesi gerekir. Avrupa ülkeleri çok sayıda soykırım gerçekleşmiştir" ifadelerini kullandı.