Edirne'den kısa kısa

Edirne'den kısa kısa
Edirne'den kısa kısa
EDİRNE (AA) - Edirne'nin fethinin 654. yılı kapsamında, roman mehteran takımı konser verdi.Edirne Valiliği önünde toplanan mehteran takımı marşlar...

EDİRNE (AA) - Edirne'nin fethinin 654. yılı kapsamında, roman mehteran takımı konser verdi.

Edirne Valiliği önünde toplanan mehteran takımı marşlar söyleyerek Saraçlar Caddesi'ne yürüdü. Burada yaklaşık bir saat süren konsere vatandaşlar ilgi gösterdi. 

40 kişiden oluşan mehteran takımı konser boyunca ordu ve fetih gibi birçok marş seslendirdi.

 

-"Yaşadığımız şehir Edirne" Konferansı

Edirne'nin fethinin 654. yılı kapsamında, "Yaşadığımız şehir Edirne" Konferansı düzenlendi.

Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Deveci Han Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansta, kentin turizm potansiyelinin yüksek olduğunu söyledi.

Edirne'nin tarihi bir kent olduğunu belirten Hacıoğlu, şunları kaydetti:

"Edirne'de, Traklar'dan başlayarak Romalılar, Bizanslılar, Osmanlılar ve yüz yıldır da Türkiye Cumhuriyeti hüküm sürdü. UNESCO somut kültür mirası listesinde olan Selimiye Camisi, yine soyut miras listesinde Kırkpınar Güreşleri var. Bu iki eser UNESCO kültür mirası listesine girdikten sonra gelen turist sayısında büyük artış oldu."

Konferansa, Edirne Jandarma Komutanı Albay Kamuran Ersan, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

- Dünya Astım Günü

Edirne Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Dünya Astım Günü kapsamında vatandaşlar bilgilendirildi.

Saraçlar Caddesi'nde açılan stantta vatandaşlara astım hastalığı ile ilgili bilgiler içeren broşürler dağıtıldı ve hastalıkla ilgili bilgi verildi. Doktor Tülin Gürbüz, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, astımın akciğer hastalığı olduğunu söyledi.

Dünyada yaklaşık tahminen 300 milyon civarında astım hastası olduğunu aktaran Gürbüz, "Ülkemizde her 12 - 13 erişkinde ve 7 - 8 çocuktan biri astım hastası. Açtığımız stantta Edirneli'lere hastalık konusunda bilgiler veriyoruz" diye konuştu.

 

-TÜ, yıl sonu karma sergisi açıldı

Trakya Üniversitesi (TÜ) Şehit Ressam Hasan Rıza Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu Geleneksel El Sanatları Programı öğrencileri tarafından yıl sonu karma sergisi açıldı.

Sergide hat, tezhip, minyatür, desen ve kalem işi çalışmalarından Klasik Türk Sanatları tekniği ve malzemeleri ile yapılmış 60 eser sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Sergiyi, TÜ Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, TÜ Şehit Ressam Hasan Rıza Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Akıllı ve öğrenciler gezdi.

 

-"Tarihi Fotoğraflarla Edirne" sergisi açıldı

Edirne'nin fethinin 654. yılı kapsamında Sultan 2. Abdülhamid Han dönemi koleksiyonundan oluşan "Tarihi Fotoğraflarla Edirne" sergisi açıldı.

Deveci Han Kültür Merkezi'nde açılan sergide, toplam 132 fotoğraf  Edirne'nin 110 yıl önceki durumunu anlatıyor. 

Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, serginin açılışında yaptığı konuşmada, serginin eski Edirne'yi pek çok farklı açıdan yansıttığını söyledi.

Özellikle öğrencilerin sergiyi gezmesi gerektiğini belirten Hacıoğlu, "Sergideki amacımız eski Edirne ile yeni Edirne arasındaki hem mimari farkı hem kültür farkının hem yaşam farkının vatandaşlarımızın bizzat görmesini sağlamaktır" şeklinde konuştu.

Sergi, 8 Mayıs'a kadar gezilebilecek.