Edirne'den Yunanistan'a gitmek isteyen sığınmacılar

Edirne'den Yunanistan'a gitmek isteyen sığınmacılar
Edirne'den Yunanistan'a gitmek isteyen sığınmacılar
- Avrupa'ya gitme umuduyla Edirne'ye gelen sığınmacılardan bazıları kentten ayrıldı

EDİRNE (AA) - Yunanistan'a gitmek için Edirne'ye gelen sığınmacılardan bazıları  İstanbul 'a döndü. 

"Almanya'nın sığınmacı kabul edeceği" söylentisi üzerine sosyal paylaşım siteleri üzerinden organize olarak Yunanistan'a gitmek için Edirne'ye gelen sığınmacıların otoban kenarındaki arazide bekleyişi sürüyor.

Kente giremeyen ve geceyi arazide geçiren sığınmacılardan özellikle çocukları bulunanlar, soğuk nedeniyle zor saatler yaşadı. Bu ailelerden 3'ü jandarmadan yardım isteyerek İstanbul'a gitmek istediklerini belirtti.

Ekipler, 20 kişilik grubun İstanbul'a gitmesini sağladı. Sınırdan geçemeyeceğini anlayan sığınmacıların bir bölümünün de bugün kentten ayrılması bekleniyor.

Bu arada, Yunanistan'a açılan Pazarkule Gümrük Kapısı'nın bulunduğu Karaağaç Mahallesi'ne giden yollarda Edirne Emniyet Müdürlüğü ekipleri önlem aldı.

Mahalleye ulaşımın sağlandığı Meriç Köprüsü ve Bosnaköy köyü yolunda da polis, araç ve yolcu kontrolü yapmaya devam ediyor.

 

- Uyarıları dikkate almayan firmalara ceza

 

Geçen hafta, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin'in talimatıyla uygulanan genelge kapsamında, tanıtım kartlarında "Edirne" yazmayan firmalar, kente yolcu taşımacılığı yapmamaları konusunda uyarılmıştı.

Uyarıları dikkate almayan firmalara, Edirne Jandarma Komutanlığı ekiplerince ceza uygulandı.

İstanbul'dan Edirne'ye otobüslerle gelemeyen sığınmacıların bir bölümü dün kente yürüyerek ulaşmıştı.

Yetkililer de vizeleri ve gerekli belgeleri olmadığı için hukuki olarak sığınmacıların Yunanistan'a geçmesinin imkansız olduğunu kaydetti.