Edirne'den Yunanistan'a gitmek isteyen sığınmacılar

Edirne'den Yunanistan'a gitmek isteyen sığınmacılar
Edirne'den Yunanistan'a gitmek isteyen sığınmacılar
EDİRNE (AA) - Yunanistan sınırına ulaşmak için Edirne'ye gelen sığınmacılar, geceyi şehirlerarası otogarda geçirdi."Almanya'nın sığınmacı kabul...

EDİRNE (AA) - Yunanistan sınırına ulaşmak için Edirne'ye gelen sığınmacılar, geceyi şehirlerarası otogarda geçirdi.

" Almanya 'nın sığınmacı kabul edeceği" söylentisi üzerine sosyal paylaşım siteleri üzerinden organize olarak Edirne'ye gelen sığınmacıların büyük çoğunluğunun bekleyişi sürüyor.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçıp bilmedikleri coğrafyalara doğru yola çıkan, aralarında bebeklerin de bulunduğu Suriyeli sığınmacılar, otogarda, parkta, ya da otoban kenarında bir arazide günlerini geçiriyor. 

Anne ve babaları, "yeni bir umut" diyerek bekleyişini sürdürürken, sığınmacı çocuklar ise tüm olumsuzluklara rağmen, birbirleriyle oynamaya devam ediyor.

Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sığınmacıların ihtiyaçlarını belirlemek için terminale geldiğini belirtti.

Sığınmacıların çok zor durumda olduklarını anlatan Tanrıkulu, Suriyelilerin Avrupa 'ya gitme vaatleriyle kandırıldıklarını söyledi.

Tabip Odası olarak kurumlar arası işbirliği yaparak sığınmacılara yardımcı olduklarını anlatan Tanrıkulu, ''Sağlık hizmetleri ve organizasyonu olağan dışı durumlarda Türk Tabipleri Birliği'nin protokolü doğrultusunda çalışmalara başlamıştır. Halk Sağlığı Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü ve Göç İdaresi ile birlikte iş birliği yaparak hasta olan sığınmacılar hastanelere gönderilmiştir'' dedi.

Konuşmasının ardından bir süre çocuklarla sohbet eden Tanrıkulu, terminalden ayrıldı.

 

 


  ETİKETLER:

  Almanya

  ,

  Yunanistan

  ,

  Sohbet

  ,

  Avrupa

  ,

  göç

  ,

  ,

  sosyal

  ,

  edirne