Edirneli çiftçilerden dünya liderlerine "iklim değişikliği" mesajı

Edirneli çiftçilerden dünya liderlerine "iklim değişikliği" mesajı
Edirneli çiftçilerden dünya liderlerine "iklim değişikliği" mesajı
EDİRNE (AA) - Edirneli çiftçilerin iklim değişikliğine ilişkin dünya liderlerine mesaj gönderdiği bildirildi.Edirne TEMA Vakfı İl Temsilcisi...

EDİRNE (AA) - Edirneli çiftçilerin iklim değişikliğine ilişkin dünya liderlerine mesaj gönderdiği bildirildi.

Edirne TEMA Vakfı İl Temsilcisi Şirin Çoğal, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma (TEMA) Vakfı ile Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin "İklim Değişikliği Hakkında Küresel Tartışma" etkinliği düzenlediğini belirtti.

Edirne'den de aralarında muhtarların yer aldığı 30 çiftçinin etkinliğe katıldığını belirten Çoğal, şunları kaydetti:

"İklim değişikliğinden etkilenen halkların sesini duyurabilmesi için 80 ülke ve 106 noktada 10 bin katılımcı ile küresel ölçekte düzenlenen etkinliğin Türkiye ayağı, toplumun farklı kesimlerinden gelen 100 bireyin katılımı ile gerçekleşti. Türkiye'den çiftçi grubunu  ise Edirneli çiftçiler temsil etti. Edirneli çiftçi ve muhtarlar iklim değişikliği ve enerji konusunda dünya liderlerine iletmek istedikleri mesajları hazırladılar. 30 Kasım - 11 Aralık tarihlerinde Paris'te düzenlenecek Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 21. Taraflar Toplantısı öncesinde Fransız hükumetinin öncülüğünde dünyanın farklı noktalarında, binlerce kişi bir araya gelerek iklim değişikliği ile ilgili görüşlerini  bildirdi.

İklim ve enerji konulu küresel vatandaş toplantıları farklı ülkelerden STK'ların organizasyonuyla gerçekleşti. Katılımcılar, kendilerine videolar aracılığıyla sunulan tarafsız bilgiler ve küçük gruplarda yaptıkları tartışmalar sonrasında, kendilerine yöneltilen 30 soruya yanıt verdi. Verilen yanıtlardan elde edilen sonuçlar, etkinliğin gerçekleştirildiği tüm ülkelerle eş zamanlı olarak çevrim içi bir platform üzerinden yayımlandı. Sonuçlar 15  Haziran'da özetlenerek dünya liderlerine sunulacak ve yerel ve küresel düzeyde bireyler ve kanaat önderleri ile paylaşılacak."