Edirneli sığınmacıların bekleyişi

Edirneli sığınmacıların bekleyişi
Edirneli sığınmacıların bekleyişi
- Edirne Valisi Şahin, sığınmacıları ziyaret etti - Vali Şahin: - "Şu ana kadar hiçbir Avrupa ülkesinden talep gelmedi hatta Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarını güçlendirdi"

EDİRNE (AA) - Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, sığınmacılara yönelik yaptığı konuşmada, herhangi bir Avrupa ülkesinin henüz sığınmacı talebi olmadığını söyledi.

Vali Şahin, Sarayiçi'nde bekleyen sığınmacıları ziyaret etti.

Sığınmacıların "Kapıları açın", "Çocukları koruyun" yazılı pankartlar astığı alanda yaptığı konuşmada Türkiye 'nin her zaman Suriyeli sığınmacılara kucak açtığını söyledi.

Sığınmacılardan sosyal medyada yayılan söylentilere inanmamalarını isteyen Şahin, şunları kaydetti:

"Değerli kardeşlerim bizim kalbimiz sizinle. Mücadelenizi biz 4 yıldır veriyoruz. Size Türkiye Cumhuriyeti'nden ve Ürdün'den başka kucak açan var mı? Bizim Suriye halkıyla herhangi bir sorunumuz yok. Size devletin valisi olarak sesleniyorum sosyal medyadan yayılan yalan yanlış sözlere inanmayın, bize inanın."

Dünden bu yana bin 500 sığınmacının istedikleri kente gönderildiğini ifade eden Vali Şahin, sığınmacıların neden buradan ayrılmak istemediklerine anlam veremediğini söyledi. 

Sığınmacılara seslenen Vali Şahin, "Gitmek isteyenlerden evi olanı evlerine kadar götüreceğiz, evi olmayanları da geçici olarak otellere yerleştireceğiz. Avrupa ülkelerinden talep gelsin ilk sizi göndereceğiz. Şu ana kadar hiçbir Avrupa ülkesinden talep gelmedi. Hatta Yunanistan ve Bulgaristan, sınırlarını güçlendirdi. Gelin, kendinize acımıyorsanız çocuklarınıza acıyın" diye konuştu.

Vali Şahin'in konuşması sırasında bazı sığınmacılar Arapça "Biz sadece gitmek istiyoruz, başka bir şey istemiyoruz" sloganları atarak meydandan ayrıldı.