Edirne'nin fethinin 654. yılı törenle kutlandı

Edirne'nin fethinin 654. yılı törenle kutlandı
Edirne'nin fethinin 654. yılı törenle kutlandı
EDİRNE (AA) - Edirne'nin fethinin 654. yılı törenle kutlandı.Törende, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve 54....

EDİRNE (AA) - Edirne'nin fethinin 654. yılı törenle kutlandı.

Törende, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve 54. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı, Saraçlar Caddesi'ndeki anıta çelenk sundu. Daha sonra Edirne Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Üsteğmen İsmet Sezgin, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasında, Edirne'nin fethinin Türk tarihinde mümtaz bir yeri ve ayrı bir anlamı olduğunu söyledi.

Mehmet Akif Ersoy'un şiirinde ifade ettiği gibi Edirne'nin "şarkın demir kilidi" olduğunu belirten Sezgin, şöyle konuştu:

"Edirne, Meriç, Tunca ve Arda nehirlerinin birleştiği ve çeşitli yönlerden gelen yolların kesiştiği yollarda bulunması sebebiyle stratejik bir öneme sahiptir. Edirne, Osmanlı Devleti'nde Orhan Bey'in vefatından sonra padişah olan I. Murat tarafından 1361 yılında fethedilmiş ve İstanbul 'un fethine kadar Osmanlı Devleti'ne 92 yıl başkentlik yapmıştır. İstanbul'un alınmasıyla ilgili planlar Edirne'de yapılmış ve ordular burada hazırlanmıştır. Osmanlı orduları Fatih Sultan Mehmet'in komutasında çıkarak İstanbul'a yürümüştür."

Konuşmanın ardından, Şahin, Gürkan ve Arı, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere çeyrek  altın hediye etti.