Edirne'nin "gerdanlıkları" ışıl ışıl olacak

Edirne'nin "gerdanlıkları" ışıl ışıl olacak
Edirne'nin "gerdanlıkları" ışıl ışıl olacak
- Tunca ve Meriç nehirleri üzerinde kenti süsleyen tarihi taş köprülerin aydınlatılması için hazırlanan proje, kısa sürede uygulanacak - Vali Şahin: "Bu nehirler Edirne'ye bereket sunan nehirler. Şimdi üzerilerindeki gerdanlıklar da ışıl ışıl olacak. Nehrin bereketinden yararlandığımız gibi ışığından da yararlanacağız"

EDİRNE (AA) - Edirne'de, Tunca ve Meriç nehirleri üzerinde bir "gerdanlık" gibi kenti süsleyen tarihi taş köprülerin aydınlatılması için çalışma başlatıldı.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi köprülerin aydınlatılması için uzun süredir uğraş verildiğini söyledi.

Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne yaklaşık 11 yıldır uygun projenin sunulamaması nedeniyle köprülerin gece karanlıkta kaldığını ifade eden Vali Şahin, şöyle konuştu:

"Edirne'ye gelişimde kendime hedef olarak konular seçtim. Bu hedeflerin arasında tarihi taş köprüleri aydınlatmak da vardı. Araştırmasını yaptım. Koruma Bölge Kurulunda 11 yıla yakındır bu konunun tartışıldığını ancak bir sonuca erişilemediğini öğrendim, şaşırdım, üzüldüm. Belli ki uygun proje sunulmamıştı. Bir işin üzerinde hassasiyetle varılırsa, gönülden istenirse oluyor."

Şahin, köprülerin ışıklandırılması için kendilerinin de iki proje hazırladığını ancak kabul görmediğini vurguladı. Yılmadan "Bu işi yapacağız" diyerek ABD 'den Beyaz Saray'ı aydınlatan firmayı bulduklarını dile getiren Şahin, şöyle devam etti:

"Firmanın yetkililerle görüştüm. 8 aya yakın üzerinde tartıştık, çalıştık. İspanya'da aydınlatılması yapılan köprüler incelendi ve Tunca Nehri gece aydınlatılması projesi kabul edildi. Öyle bir proje oldu ki Türkiye 'eki tarihi köprülerin aydınlatılmasına da örnek teşkil edecek bir proje"

Şahin, köprülerin aydınlatılmasının 750 bin lira ile 1 milyon lira arasında bir maliyeti olduğunu ve çalışmanın sponsorlar aracılığıyla yürütüleceğini aktardı.

Tunca Köprüsü aydınlatılmasına mayıs ayında başlanacağını ifade eden Vali Şahin, "Tunca Köprüsü'nün aydınlatılması bir ayda tamamlanacak. Daha sonra da Meriç Köprüsü'ne başlanacak. Bu nehirler Edirne'ye bereket sunan nehirler. Şimdi üzerilerindeki gerdanlıklar da ışıl ışıl olacak. Nehrin bereketinden yararlandığımız gibi ışığından da yararlanacağız" diye konuştu.

Vali Şahin, daha sonra diğer taş köprülerin aydınlatılması için proje hazırlanacağını kaydetti.

 

- Nehirleri süsleyen Edirne taş köprüleri

 

Balkanların havasını Türkiye'ye taşıyan ve Edirne'de birleşip Ege Denizi'ne ulaşan Arda, Tunca ve Meriç nehirlerinin üzerine yapılan köprüler, adeta suyun üstündeki gerdanlıkları andırıyor.

Çeşitli türkülere konu olan köprüler, Osmanlı mimari sanatının en güzel örneklerini yansıtıyor.

Osmanlı döneminde, Tunca ve Meriç nehirleri üzerine yaptırılan 8 köprü, halen kullanılıyor. 1420 yılında 6 kemerli inşa edilen Gazimihal Köprüsü, Tunca Nehri üzerindeki ilk köprü olma özelliği taşıyor.

Fatih Sultan Mehmet döneminde 1452'de yaptırılan Fatih Köprüsü, Mimar Hayrettin'in Edirne'yi süsleyen eserlerinden Bayezid Köprüsü, II. Murat'ın sadrazamlarından Şahabettin Paşa tarafından 1451 yılında 10 kemerli olarak inşa ettirilen Saraçhane (Şahabettin Paşa) Köprüsü, Kanuni Sultan Süleyman döneminde 1554 yılında inşa edilen ve Sarayiçi semtini Edirne'ye bağlayan 4 gözlü Saray (Kanuni) Köprüsü, 1608-1613 yılları arasında Mimar Mehmet Ağa tarafından inşa edilen Ekmekçizade Ahmet Paşa (Tunca) Köprüsü, Mimar Sinan'ın tek kemerli ve tek gözlü inşa ettiği Yalnız Göz Köprüsü ile 1842 yılında Sultan Abdülmecid zamanında yaptırılan 12 kemerli Meriç Köprüsü, kente gelen ziyaretçilerin görmeden geçmediği yapılar arasında yer alıyor.

Özellikle 12 kemerli Meriç Köprüsü, gün batımının en güzel izlendiği yerlerin başında geliyor.