Edirne'nin iki markası, "coğrafi işaret" bekliyor

Edirne'nin iki markası, "coğrafi işaret" bekliyor
Edirne'nin iki markası, "coğrafi işaret" bekliyor
- Edirne Belediye Başkanı Gürkan: - "Peynirimiz ve tava ciğerimizden sonra mis meyve sabunu ve badem ezmesi de coğrafi işaret alırsa, tüm dünyada bu değerler Edirne ile anılacak"

EDİRNE (AA) - Edirne Ticaret ve Sanayi Odası, "mis meyve sabunu" ve "badem ezmesi"ne coğrafi işaret almak için Türk Patent Enstitüsü'ne (TPE) başvurdu.

Başvurunun TPE tarafından kabul edilmesi halinde Edirne'ye ait dört ürün, coğrafi işaretli olacak.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, coğrafi işaretin bir bölgeye ait ürünün, özellikleriyle tescil edilmesi anlamına geldiğini söyledi.

Coğrafi işaretin ekonomik anlamda önemli bir paye olduğunu ifade eden Gürkan, şöyle konuştu:

"Bir anlamda kalitesi, lezzeti efsaneleşen ürünler hakkında tüketiciye 'Bu ürün tescilli lezzettir, üründür' mesajı verilmektedir. Bu da bilinçli tüketici için önemli bir ayrıntıdır. Edirne'nin marka değerleri arasında yer alan biri önemli lezzetlerimizden, diğeri de hediyelik eşyalarımızdan iki ürünümüz için coğrafi işaret başvurusu yapıldı. İşlemleri için bekleniyor. Peynirimiz ve tava ciğerimizden sonra mis meyve sabunu ve badem ezmesi de coğrafi işaret alırsa, tüm dünyada bu değerler Edirne ile anılacak."

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt da TPE'ye yapılan başvuruların incelendiğini belirterek, yasal inceleme süresi sonrası hem "mis meyve sabunu" hem de "badem ezmesi"nin coğrafi işaretler olarak tescilleneceğine kesin gözüyle baktıklarını vurguladı.

 

- "Hürrem Sultan'a güzellik veren lezzet"

 

Yıllardır badem ezmesi üreten ve ticareti yapan Arif Meriç de Osmanlı'nın miras bıraktığı tatları gelecek nesillere aktarmak için uğraş verdiklerini söyledi.

Bu ürünlerin tescillenmesinin de kendilerine ayrı bir gurur vereceğini aktaran Meriç, şunları kaydetti:

"Osmanlı, payitahtlığını yapan Edirne'ye olağanüstü tatlar bırakmış. Bunların en muhteşemi de badem ezmesidir. Edirne'de yetişen her bir badem, o kadar lezzetli yetişiyor ki, ağaçlardaki o bademin kokusu, dünyanın hiçbir yerinde yok. Edirne'nin badem ezmesinin manası, mahiyeti lezzetinden geliyor. Edirne, badem ezmesinin coğrafi işaretini inşallah aldıktan sonra bütün dünya Edirne'nin muhteşem ezmesini daha iyi görecektir. Coğrafi işareti de alacağımızdan hiç şüphem yok. Badem ezmemiz çok sayıda tahlilden geçti ve on numara sonuç alındı. Badem ezmesinde katkı maddesi kullanılmıyor."

Meriç, bademin, cildi de güzelleştirdiğini vurguladı. Edirneli bayanların güzelliğinin de buradan geldiğini aktaran Meriç, "Çünkü saraydan gelen bir lezzet var, badem ezmesinin lezzeti var. 60, 70 yaşındaki ninelerimizin dahi yüzlerinde o buruşukluğu göremezsiniz. İşte bunun nedeni, saraydan gelen lezzetimizdeki E vitaminidir. Badem, kozmetik sanayisinde kullanılıyor ama bizimki içeriden tedavi edip dışarıya vuruyor güzelliği. Haseki Hürrem'in güzelliği de badem ezmesinden geliyor" diye konuştu.

 

 - Edirne'den en güzel hediye

 

Sabundan yapılan ve gerçek meyvelerden ayırt edilmekte zorlanılan "mis meyve sabunları", kültür ve inanç turizminin yoğun olduğu kente gelen yerli ve yabancı turistlerin hatıra olarak aldıkları el sanatlarından biri. 

Yüzlerce ailenin geçim kapısı durumundaki ev atölyelerinde ya da seri üretim yapan atölyelerde üretilen sabunlar, Edirne'nin dört bir yanındaki dükkan ve seyyar satıcıların tezgahını süslüyor.

Tek bir meyve figürlü "mis meyve sabunu"nun fiyatı, 1 liradan başlarken, hasır sepet içindeki aranjmanların fiyatları ise 5-20 lira arasında değişiyor. Bu ürünler, Selimiye Camisi yakınındaki Arasta, Eski Cami yakınındaki Bedesten ve Saraçlar Caddesi'ndeki Ali Paşa çarşılarındaki hediyelik eşya satanlarla, Sağlık Müzesi, Balkan Savaşları Müzesi çevresindeki seyyar satıcılardan temin edilebiliyor.

Bozulmadan uzun yıllar ilk günkü canlılığını koruyan sabun, Edirnelilerin de evlerini süslüyor.

Badem ezmesi ise Edirne'nin önemli tatlarından biri. Kurutulan bademlerin havanda bir miktar su ve şekerle karıştırılması sonrasında uzun süre tokmaklarla dövülüp, mermer tezgahlarda yoğrularak fitil şekline getirilen hamurun kesilmesiyle hazırlanan badem ezmesi, kentteki birçok tatlıcıda ağırlığına  göre 12,50 ile 80 lira arasında satılıyor.