EFOD'un "Yüzler" sergisi açıldı

EFOD'un "Yüzler" sergisi açıldı
EFOD'un "Yüzler" sergisi açıldı
- Bulgaristan'dan Edirne'ye gezmeye geldiği sırada fotoğrafı çekilerek sergiye konulan emekli polis, serginin açılışında mini konser verdi

EDİRNE (AA) - Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği'nin (EFOD) portre fotoğrafların yer aldığı "Yüzler" sergisi açıldı. 

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası fuayesindeki serginin açılışında, Bulgaristan'dan Edirne'ye gezmeye geldiği sırada dikkatini çektiği fotoğraf sanatçılarınca fotoğraflanan Bulgaristan Emniyet Teşkilatı'ndan emekli polis Mesut Tunalı, mini bir konser verdi. 

Bulgaristan'ın Rusçuk kentinde yaşayan Tunalı, tamburasıyla "Ben Türkiyemden vazgeçmem, Türkiyemi özlerim" türküsünü seslendirdi. Tunalı, türkü söylediği sırada, açılışa katılan başta Edirne Valisi Dursun Ali Şahin olmak üzere pekçok kişinin duygulandığı görüldü. 

Açılışta konuşan Vali Şahin, insanın güzelliğinin yüzünde, yüzün güzelliğinin ise gözde olduğunu söyledi. 

Sergide yüz temasını işleyen EFOD üyelerini tebrik eden Şahin, şunları kaydetti:

"İnsanlar zannederler ki sadece dil konuşur. Doğru, dil konuşur. Mevlana Hazretleri, 'İnsanın yüreği denizdir, dil ise kıyıdır. Denizde var olanı kıyıdan insan açıklar' der. Ama insan, yüzüyle de açıklar. Yüzlerin burukluğu, yüzlerin sevinci, yüzlerin gülümsemesi çok şeyleri halleder. En zor işleri bile bir tebessüm çözüme kavuşturur. O vesileyle derler ki 'Yüzü gülen insan, tebessüm eden insan, mahkeme suratlı insan değildir' bu insan, toplumda huzuru sağlayan insandır."

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise ülkelerin askeri gücüyle değil, sanat alanındaki etkinlikleriyle övünmesi gerektiğini belirtti. 

EFOD'un eski üyesi olduğunu anımsatan Gürkan, "Gerçi siyasetten sonra pasif bir üye haline geldim ama EFOD'un çalışmalarını büyük bir gurur ve mutlulukla izliyorum. Desteklerimiz oluyor, olmaya da devam edecektir" dedi.

EFOD Başkanı Serdar İyiiz de EFOD sergilerinin kentin olmazsa olmazlarından olduğunu dile getirdi. Sergilerin açılışı için büyük emek verdiklerini aktaran İyiiz, açılışa katılanlara teşekkür etti. 

Proje koordinatörü fotoğraf sanatçısı Enver Şengül de Bulgaristan'dan Edirne'ye ziyarete geldiği sırada farklı siması nedeniyle sergide yer verdikleri Tunalı'nın yıllarca derlediği türkülerinin Vali Şahin'in talimatıyla Edirne'de Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsü Balkan Müzik Kültürleri Anabilim Dalı Öğretim Elemanı Evrim Kaşıkçı tarafından kayıt altına alınmaya başladığını aktardı. 

Daha sonra, Vali Şahin, Belediye Başkanı Gürkan ve sanatseverler, bir hafta boyunca açık kalacak sergiyi gezdi.