"Engel Tanımayan Tasarımlar" Projesi

"Engel Tanımayan Tasarımlar" Projesi
"Engel Tanımayan Tasarımlar" Projesi
-Proje kapsamında düzenlenen sergi törenle açıldı

EDİRNE (AA) - "Engel Tanımayan Tasarımlar" Projesi kapsamında düzenlenen sergi törenle açıldı.

Edirne Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü Sergi Salonu'ndaki açılışta yaptığı konuşmada, üretken ve yaratıcı olmanın insanın onurlu yaşam sürdürebilmesinde vazgeçilmez unsur olduğunu söyledi.

Üretken insanın topluma ve ailesine katkıda bulunduğunu belirten Özcan, şunları kaydetti:

"Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde yer alan Ulusal Engelliler Veritabanı kayıtlarına göre Edirne ilinde 7 bin 621 engelli birey bulunmaktadır. Edirne'de çok sayıda engelli birey bulunsa da gelir elde etmelerini sağlayacak aynı zamanda toplumla bütünleşebilecekleri belgelendirilmiş meslekleri genellikle bulunmamaktadır. Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Türkiye İş Kurumu tarafından Kasım 2014 tarihinde kabul edilen projemizle bu anlamda ihtiyaca biraz olsun cevap verebilmeyi ve geniş kitleler bazında farkındalık yaratmayı amaçlamaktayız. 

Eğitim alma imkanından yoksun ve işsiz bireylerin plastik, çamur ve alçı şekillendirme konusunda gerekli eğitimi alarak el becerilerini geliştirmelerini, evde veya iş yerlerinde üretim yaparak kendine ve topluma yararlı bireyler olmalarını sağlamak, bu sayede engellilerin meslek edindirme oranlarını arttırmak bu projedeki temel gayemiz olmuştur."

Özcan, serginin engelli vatandaşlara verilen 3 aylık eğitimler sonucunda ortaya konduğunu dile getirdi.

Konuşmaların ardından serginin açılışı gerçekleştirildi.