Engelliler, engel yaratan alanları tespit etti

Engelliler, engel yaratan alanları tespit etti
Engelliler, engel yaratan alanları tespit etti
EDİRNE (AA) - Edirne'de yaşayan engelliler, kentin kendilerine engel yaratan yerlerini belirledi.İlhan Koman Parkı'nda toplanan engelliler, Saraçlar...

EDİRNE (AA) - Edirne'de yaşayan engelliler, kentin kendilerine engel yaratan yerlerini belirledi.

İlhan Koman Parkı'nda toplanan engelliler, Saraçlar Caddesi'ne kadar tekerlekli araçlarıyla giderek, kendilerine engel yaratan yüksek kaldırım, merdiven, engelli tuvaleti girişi ve trafik ışıklarında inceleme yaptı.

Edirne Bedensel Engellileri ve Ailelerini Koruma Yardımlaşma Derneği Başkanı Dilek Kaynak , AA muhabirine yaptığı açıklamada, Saraçlar Caddesi'ni pilot bölge olarak seçtiklerini söyledi.

Kentte engellilere engel yaratan alanlarda inceleme yaptıklarını anlatan Kaynak, şunları kaydetti:

" Türkiye 'nin birçok kentinde olduğu gibi Edirne'de de engellilerin ulaşım yapabileceği alanlarda sıkıntılar var. Kent Konseyi Engelli Grubu oluşturuldu, bu grupla pilot bölgeyi arkadaşlarımızla gezdik. Saraçlar Caddesi'nde ilk sorunumuz tuvaletler, bizlere uygun tuvalet yok. Tuvaletlerin giriş ve çıkışları sıkıntı yaratacak durumda. Bu caddede zemin parke taşlarla dolu , taşlar engelli araçlarının ulaşımını engelliyor. Alışveriş merkezlerinde rampalar yok. Bankamatiklerin önünde ulaşım rampası yok. Trafik ışıklarında sesli sistemlerde sıkıntılar var. Karşıdan karşıya geçişlerde rampalar sağlıklı değil. Biz bu alanlarda yaptığımız tespitleri Edirne Belediyesi'ne ileteceğiz. İnşallah bu sorunlar en kısa zamanda çözülecek."