"Erken yaşta kaçarak evlenme" sorununa çözüm arayışı

"Erken yaşta kaçarak evlenme" sorununa çözüm arayışı
"Erken yaşta kaçarak evlenme" sorununa çözüm arayışı
- Edirne'de, küçük yaştaki çocukların kaçarak evlenmesinin önüne geçmek için proje hazırlandı - EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı İnci: - "Bu durum bir oyun gibi başlıyor, sonu hüsranla bitiyor"

EDİRNE (AA) - SELAHATTİN KAÇURU - Edirne'de, küçük yaşta çocukların kaçarak evlenmesinin önüne geçmek için "Ey Kafdağı, Elma Demiştim Niye Çıkmadın Projesi" hazırlandı.

Edirne'deki bazı sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle hazırlanan proje çerçevesinde, çocukları ve aileleri bilinçlendirmek için Avrupa Birliği destekli kısa film çekilecek.

Edirne Genç İşadamları Derneği (EGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan İnci, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  Avrupa Birliği'ne ( AB ) Sivil Toplumu Geliştirme Programı kapsamında sundukları projenin kabul edildiğini söyledi.

Projenin bütçesinin 52 bin 544 avro olduğunu, bütçenin yüzde 90'ının AB tarafından karşılanacağını aktaran İnci, şöyle konuştu:

"Amacımız, Edirne'de özellikle Roman vatandaşlar arasında yaygın olan erken yaşta evliliklerin olumsuz etkileri konusunda bilinç oluşturmak. Böylelikle çocuk haklarının korunmasına da destek olacağız. Proje çerçevesinde ayrıca doktorlar ve öğretmenlerin eğitimleri var. Genç kızlara eğitim verilecek. Projenin 15 Haziran'da tamamlanması öngörülüyor."

İnci, çekilecek kısa filmin bir hafta boyunca başta Edirne'nin yanı sıra Doğu ve Güneydoğu illerindeki birçok sinemada ücretsiz gösterileceğini vurguladı.

Konuya ilişkin televizyon ve radyo spotları yayınlanacağını, kitapçık bastırılarak dezavantajlı bölgelere dağıtılacağını dile getiren İnci, filmin kopyasının kamu kurumlarına da dağıtılacağını belirtti.

 

- Kaçarak evlenme sorunu

 

İnci, Edirne'deki erken yaşta evlenme probleminin Doğu ya da Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden farklı olduğunu ifade etti.

Diğer bölgelerde küçük yaşta evliliklerin aile baskısıyla ve zorla yapılırken, Edirne'de gönüllü, kaçarak evlenmenin söz konusu olduğunu belirten İnci, şunları anlattı:

"Edirne'de aynı mahallede iç içe yaşamanın da etkisiyle, ortaokul ya da lise çağındaki kızlarımızın mahallelerindeki delikanlılarla yaptıkları arkadaşlıklar sonucu, bakıyorsunuz kaçarak evleniyorlar. Bu evliliklerin yüzde yüzü hüsranla ve boşanmayla sonuçlanıyor. Çocuk askerlik yapmamış bir birikimi, işi yok. Kız ise hala çocuk aklıyla. Bu durum bir oyun gibi başlıyor, sonu hüsranla bitiyor. Evlilikten doğan çocukların yaşadığı zorlukları da göz önüne sereceğiz."

İnci, kısa filmde erken yaşta evlenmenin getirdiği travmalarını anlatacaklarını kaydetti.