"Fatih Projesi" tablet dağıtım töreni

"Fatih Projesi" tablet dağıtım töreni
"Fatih Projesi" tablet dağıtım töreni
-Edirne Valisi Şahin: -"Proje kapsamında her eve bir laboratuvar girdi"

EDİRNE (AA) - Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, "Fatih Projesi" kapsamında her eve bir laboratuvar girdiğini bildirdi.

Şahin, Devecihan Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Fatih Projesi" Tablet Dağıtım Töreni'nde yaptığı konuşmada, projenin Türkiye 'yi geleceğe taşıdığını söyledi.

Yaşanılan çağın bilişim ve teknoloji çağı olduğunu belirten Şahin, "Biz de bu çağın gereği olan bilgisayarlarımızı 6, 7 yaşındaki çocuklarımıza kadar ulaştırabildik. Fatih Projesi, çok büyük ve Türkiye'nin önünü açan bir projedir" diye konuştu.

Teknolojinin esas olarak eğitimde kullanılması gerektiğini ifade eden Şahin, şunları kaydetti:

"Teknolojiyi eğitimde kullanarak, çocuklarımızın bilime olan sevgisi artırılmalıdır. Tabi ki bu da kolay olmuyor. Bir kişi değil, bin kişi değil, yüz bin kişi değil milyonları aşan bir toplum ve bu topluma bilgisayarı ulaştırmak kolay bir değildir. Devlet bunun için 5 yıllık bir süre ve 3 kategori, birinci aşama orta dereceli okullar demiş. İkinci aşama ilkokulların ikinci kategorisi, üçüncü aşama da ilkokulların kendisi. O şekilde bir düzenleme yapılmış ve  5 yıl içerisinde bilim harikasını öğrencilerimizin önüne getirilmiştir. Bu sadece aletsel yönüdür. Öbür yanı ise yazılımı. Oda bir alem.  Yani Microsoft dedikleri o yazılım. Başlı başına bir olay. İşte o yazılımın ilk kurucusu on yıla yakın süre dünyanın en zengini olmuş. Liseyi dahi bitiremeyen, liseyi dahi zorlukla bitirebilen ve babasının ısrarlarına rağmen, babasının 'Oğlum ne olur bir üniversite bitir' demesine rağmen ona girememiş ancak babası vefat ettikten sonra üniversite bitiren Microsoft'un kurucusu Bill Gates'tir."

 

-"Öğrenci tableti istediğinde çıkarıp bilgiyi öğrenebiliyor"

 

Projenin ismini Fatih Sultan Mehmet'ten aldığını hatırlatan Şahin, proje kapsamında her eve bir laboratuvar girdiğini söyledi.

Projeyle her öğrencinin çantasına bir laboratuvar konulduğunu aktaran Şahin, "Öğrenci tableti istediğinde çıkarıp bilgiyi öğrenebiliyor. Ne kadar güzel bir olay. Biz bunlardan geçmedik. Ama gelen neslin çok daha iyi yetişeceğine ben şahsen yürekten inanıyorum. Zaten eğer çocuk, anne ve babasının önünde olmazsa gelişmişlikte bir aksaklık var demektir. Benim oğlum benden her şeyiyle gelişmiş olması lazım" diye konuştu.

Edirne Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan ise törende 50 öğrenciye tablet dağıtıldığını ve ilerleyen günlerde tablet dağıtımının devam edeceğini söyledi.

Türk kültürünün, Batı'nın yaptığı gibi tabiata ve dünyaya hükmetmek için değil, tabiatın hakikatini öğrenmek ve öğretmek için ilim yapan bir geleneğe sahip olduğunu dile getiren Özcan, "Çağının önüne geçemeyen, milletini geliştirmeyen, hakikatin hakkını vermeyen ilmin bizim nezdimizde bir kıymeti yoktur. Bu bilinçle yola çıkan devletimiz, İstanbul 'un fethiyle bir çağ kapayıp yeni bir çağ açan ecdadımızı örnek almış, Fatih Projesi ile eğitimde eski yöntemlerimizi çağın gerektirdiği teknolojik gelişmeler doğrultusunda dönüşümünü ve yenileşmesini gerçekleştirmiştir."

Konuşmaların ardından öğrencilere tabletleri verildi.