Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılan cami restore edildi

Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılan cami restore edildi
Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılan cami restore edildi
- Edirne'de, Trakya Kalkınma Ajansı ve Vakıflar Bölge Müdürlüğünün desteğiyle restore edilen Çakırağa Camisi, törenle hizmete açıldı - Vali Şahin: - "Gelin 500 küsur yıl öksüz kalmayan bu mabedi şenlendirelim, bu mabedin hakkını verelim"

EDİRNE (AA) - Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılan Çakırağa Camisi,  restorasyonunun ardından hizmete açıldı.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, camide düzenlenen törende, 562 yıl önce yapılan bir eseri ayağa kaldırmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

 Fatih Sultan Mehmet dönemi sekbanbaşılarından Çakır Ağa'nın eserinin, 562 yıl geçmesine rağmen ayakta olduğunu belirten Şahin, şunları kaydetti:

"İnsanoğlu arkasında eser bırakan olmalıdır. Hep buna dikkat edin. Malımızı mülkümüzü çoluk çocuğumuza bırakıyoruz. Ben de babamdan öyle devraldım ama bazen çoluk çocuğumuz o mülkün bölüşümünde adeta birbirlerinin kardeşi olmuyormuş gibi davranarak birbirine giriyor. Demek ki malın mülkün hayrını da vermek lazım. Bu konuda hiç esirgemeyin. Cebinizden çıkan sizinle gelendir. 4 mevsimin eskitemediği tek şey vardır oda kefendir. Onun ceplerini doldurmak böyle hayır eserleriyle oluyor."

Şahin, caminin güzelliğini, içindeki cemaatin sağladığını vurguladı. Camilerin, içi insanlarla dolmadığı sürece öksüz olduğunu aktaran Şahin, "Gelin 500 küsur yıl öksüz kalmayan bu mabedi şenlendirelim, bu mabedin hakkını verelim. İşte bu vesileyle ki yeniden onarıldı" diye konuştu.

Şahin, caminin restorasyonunun  Trakya Kalkınma Ajansı ve Vakıflar Bölge Müdürlüğünün katkılarıyla gerçekleştiğini söyledi.

Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Osman Güneren ise Edirne'nin köklü bir tarihe sahip olduğunu söyledi. Caminin de bu köklü tarihin kanıtlarından olduğunu dile getiren Güneren, şöyle konuştu:

"Çakırağa Camisi  İstanbul 'un fethi ile yaşıt. Vakıflar Genel Müdürlüğünün görevlerinden bir tanesi uhdesindeki vakıf kültür varlıklarını gelecek nesillere sağlıklı, sağlam ve aslına uygun şekilde  intikal ettirmektir. Çakırağa Camisi'nde bunu başardık."

Konuşmaların ardından İl Müftüsü Emrullah Üzüm, caminin hizmete girmesi dolayısıyla dua etti.

Törene, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve çok sayıda vatandaş katıldı.