Geçişler hızlanırsa ihracatçı mallarını hava yerine karadan taşıyacak

Geçişler hızlanırsa ihracatçı mallarını hava yerine karadan taşıyacak
Geçişler hızlanırsa ihracatçı mallarını hava yerine karadan taşıyacak
- Türk ve Bulgar nakliyeciler ile gümrük yetkililerinin bir araya geldiği toplantıda, Kapıkule ile Kapitan Andreevo sınır kapılarındaki geçişlerin hızlandırılması için karar alındı - UND Başkanı Nuhoğlu: - "Biz iki ülke taşımacıları olarak, bu bölgenin verimliliğinin artmasını bekliyoruz. Böyle olduğu zaman uçakla ihracat yapanlar karayoluna dönecektir"

EDİRNE (AA) - İhracat tırlarının Bulgaristan üzerinden geçişlerinin hızlandırılması sağlanacak.

Türkiye ve Bulgaristan arasındaki karayolu taşımacılığı sorunlarını görüşmek üzere her iki ülke gümrük yetkilileri ile sektör temsilcileri, Kapıkule Sınır Kapısı toplantı salonunda buluştu.

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın'ın başkanlığında, Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Çetin Nuhoğlu, Uluslararası Taşımacılar Birliği Genel Müdürü Yordan Arabadzhiev ile Bulgaristan Kapitan Andreevo Sınır Kapısı yöneticilerinin katıldığı toplantıda, her iki sınır kapısının potansiyelleri anlatıldı.

Kapıkule ve Kapitan Andreevo sınır kapılarının işlem hacmi kapasitesi göz önüne alındığında bir ihracat tırının 1,5 dakikada Türkiye'den Bulgaristan'a geçmesinin standart haline getirilebileceği belirtildi. Türk ve Bulgar gümrük yetkilileri, bu standardı yakalamanın mümkün olacağını ifade etti.

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Yalçın, toplantı sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, geçmiş yıllarda Bulgaristan ve Türkiye taşımacıları arasında nakliye krizlerinin yaşandığını hatırlattı.

Sınır kapılarının bir insanın boğazına benzetilebileceğini ve boğazın asla tıkanmaması gerektiğini dile getiren Yalçın, "Bu boğazdaki trafiği hızlandırmak ve güvene dayalı hale getirmek amacıyla bu toplantı yapıldı. Diyaloğun üst seviyede olduğu bir toplantıya ev sahipliği yaptık. Amacımız, her iki ülkenin de daha fazla kazanması. Toplantının özeti, sorunların diyalogla çözülmesi olarak belirtilebilir" dedi.

- "Nakliyeciler için günler, saatler çok önemli"

UND Başkanı Nuhoğlu da her iki ülke nakliyecilerinin, süreçlerin, akışın iyileştirilmesini ve kapasitenin maksimum düzeyde kullanılmasını istediklerini söyledi.

Nakliyeciler için günlerin, saatlerin çok önemli olduğunu vurgulan Nuhoğlu, şunları kaydetti:

"Amacımız, her 75 saniyede bir buradan Bulgaristan'a bir tırın geçişini sağlamaktır. Böyle olursa Türkiye'de günde 12 saatte ortalama bin tır geçiş yapar. Bu hem Bulgar nakliyecilere hem Türk nakliyecilere büyük avantajlar sağlayacaktır. Taşımacılar için gün çok önemlidir. Bugün Türkiye'nin ihracatının yüzde 10'u uçakla taşınıyor. Yüksek maliyetle taşınmasının nedeni süredir. Biz iki ülke taşımacıları olarak bu bölgenin verimliliğinin artmasını bekliyoruz. Böyle olduğu zaman  uçakla ihracat yapanlar karayoluna dönecektir. Bu, her iki ülkeye de kazanç olarak dönecektir."

 Uluslararası Taşımacılar Birliği Genel Müdürü Arabadzhiev de bu tarz toplantıların önemine vurgu yaparak, geçişlerin daha da hızlanacağına inandığını bildirdi.