Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak: - "Biz iktidara geldiğimizde tam anlamıyla bir üretim politikasını, bir üretim teknolojisini vatandaşımızın önüne koyup ve elden geldiğince bunu teşvik edeceğiz" - Eski BBP Genel Başkanı Destici: - "Kenan Evren öldü ama yasaları ve anayasası hala hayatta. 32 yıldan bu yana, ülkemizi sivil iktidarlar yönetiyor ama maalesef bu iktidarlar, iktidara gelmeden önce sivil anayasa sözü verdi ama yerine getirmediler"

EDİRNE (AA) - Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, "Biz iktidara geldiğimizde tam anlamıyla bir üretim politikasını, bir üretim teknolojisini vatandaşımızın önüne koyup ve elden geldiğince bunu teşvik edeceğiz" dedi. 

Seçimlere "Milli İttifak" adıyla ortak girme kararı alan Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak ve eski BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, bir düğün salonunda düzenlenen Edirne milletvekili adayları tanıtım toplantısına katıldı. 

Kamalak, toplantıda yaptığı konuşmada,  Türkiye 'nin üretimi ilkel şekilde sürdürdüğünü anlatarak, kaba kuvvetle, kazmayla, kürekle çalışıldığını belirtti. 

Partisinin ekonomi politikalarına değinen Kamalak, şöyle devam etti: 

"Yer altında birçok gencimizi şehit vermek suretiyle, diyelim bir ton demir çıkardık. 'Demirin tonu kaç lira?' diye sordum Ankara . başka illere pazarlara göre değişmekle beraber bin 500 lira dediler. Hadi olsun 2 bin lira. Elin adamı benden alıyor 2 bin liraya demiri. Diyelim araba üretti, kaça satıyor arabayı bana, en az elli bin liraya. Benden kaça almıştı. 2 bin liradan. Bundan sonra mutlak suretle ağır teknolojiye geçmek durumundayız. Ağır sanayi, yaygın sanayi, yerli sanayi, milli sanayi bunu yapmak durumundayız." 

Kamalak, işsizliği önleyebilmek, borçları, dış borçları ödeyebilmek, gelir dağılımında adaleti sağlayabilmek için ağır sanayiye geçilmesinin şart olduğunu ifade ederek, "Biz iktidara geldiğimizde tam anlamıyla bir üretim politikasını, bir üretim teknolojisini vatandaşımızın önüne koyup ve elden geldiğince bunu teşvik edeceğiz. Üretmeyen bir ülkenin ayakta kalması mümkün değildir. Sanayi, ağır sanayi, yerli sanayi... Şu an Türkiye üretmiyor, borca dayalı tüketim içerisinde. Bu münasebetle de sanayiciler, imalatçılar ihaleye doğru kayıyor sürekli, ticarete yöneliyor sürekli" diye konuştu. 

- Destici: "Seçim yardımını kaldıracağız"

Eski BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de Türkiye'nin hala "darbe anayasası" ile yönetildiğini savundu. 

İktidarın söz vermesine rağmen sivil anayasa için çalışma yapmadığını öne süren Destici, "Kenan Evren öldü ama yasaları ve anayasası hala hayatta. 1982 Anayasası'ndan sonra 83 yılında seçimler yapıldı ve siviller iş başına geldi. 32 yıldan bu yana, ülkemizi sivil iktidarlar yönetiyor ama maalesef bu iktidarlar, iktidara gelmeden önce sivil anayasa sözü verdi ama yerine getirmediler. Bir kısmı yerine getirecek sayıyı elde edemedi, yeterli sayısı olan da yerine getirmedi. Mevcut iktidara milletimiz hem tek başına anayasayı değiştirecek çoğunluğu verdi hem de referandum yoluyla anayasayı değiştirecek çoğunluğu verdi ama değiştirmediler. Onlar Kenan Evren'in darbe anayasasıyla ülkeyi yönetmeyi tercih ettiler ama bu milletin tercihi değildir" değerlendirmesinde bulundu. 

Destici, milletin 7 Haziran'da "Milli İttifak"ı iktidara taşıyacağını, kendilerinin de sivil anayasayı yapacağını dile getirerek, "Seçim kanunu, dünyanın hiçbir yerinde olmayan yüzde 10 seçim barajı, seçim yardımları bunlar hep darbecilerin ürünü. Bu barajı neden koydu Kenan Evren, kendi desteklediği parti iktidar olsun diye. Özellikle de Milli Selamet ve Milliyetçi Hareket Partilerinin devamı olan ülkücüler, milli görüşçüler, muhafazakar Meclis'e giremesin, iktidar olamasın diye. Bunu AKP hükümeti devam ettiriyor, kaldırıldığında bizim hallaç pamuğu gibi kaldırıp atacağımızı ve tek başına Milli İttifak olarak iktidara geleceğimizi biliyorlar" ifadelerini kullandı. 

İktidar olduklarında yapacakları işlerin başında, hazineden siyasi partilere yapılan yardımı kaldırmanın geldiğini vurgulayan Destici, "Hazine yardımı 68. madde ne diyor, 'hakça ve yeterli miktarda partilere yardım yapılır' demesine rağmen. Sadece 3 parti 530 trilyonu aldı. Herkes şahit olsun, bizler bu seçim yardımını kaldıracağız, sadece partilerin hayatını idame ettirebileceği seviyeye indireceğiz, onu da adil olarak dağıtacağız" dedi. 

Destici, kesilen siyasi parti yardımlarını yoksullar için yapmayı düşündükleri konutların yapımı için harcayacaklarını kaydetti. 

Konuşmaların ardından, Kamalak ve Destici, Saadet Partisi Edirne Milletvekili adayları Ali Demirkıran, Arif Köroğlu ve Seçkin Öztürk'le gazetecilere poz verdi.