Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak: - "Bu memlekette yoksul aile kalmayacak"

EDİRNE (AA) -  CHP Genel Başkan  Yardımcısı Faik Öztrak, iktidara gelmeleri halinde Türkiye 'de yoksul aile kalmayacağını söyledi. 

Öztrak, Keşan ilçesinde partisinin seçim koordinasyon merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, CHP'nin vatandaşın sorunlarını çözeceğini ifade etti. 

Emeklilerin 2002'den bu yana refahtan pay alamadığını savunan Öztrak, "Bu mağduriyetlerini gidermek için emeklilerimize dini bayramlarda birer maaş ikramiye vereceğiz. Birinci yıl içinde vermezsek hükümetten istifa edeceğiz. İkinci olarak dedik ki 'asgari ücret millete yetmiyor'. Bakın size bir hesap yapayım. 5 kişilik bir aile günlük simit çay tüketse ayda 900 lira ediyor. Asgari ücret 946 lira. Bu para ile bir şey yapılamaz" şeklinde konuştu.

Öztrak, iktidara geldiklerinde asgari ücretin bin 500 lira olacağını ve asgari ücretli vatandaşlardan vergi alınmayacağını kaydetti.

Çiftçinin iki Trakya büyüklüğünde toprağı ekmekten vazgeçtiğini öne süren Öztrak, şöyle devam etti:

"Çiftçinin yeniden tarlasına dönmesi gerekiyor. Biz dedik ki 'çiftçiye mazotu 1 lira 50 kuruştan vereceğiz'. Bunun için de çiftçinin kullandığı mazottan vergi almamamız yetiyor. Tüketicinin de bankalara olan kredi borcunun faizinin yüzde 80'ini sileceğiz. Bankaların ödenmeyen kredileri varlık yönetim şirketlerine satılıyor. En son yapılan satışta 19 milyar liralık borç 2,5 milyar liraya satıldı. Biz vatandaşı bankalarla barıştırıp faizin yüzde 80'ini sileceğiz. Bu şekilde 550 bin yurttaşımız hapislere girmekten kurtulacak. Bu memlekette yoksul aile kalmayacak. Sosyal destekleri iki katına çıkaracağız."