Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- Saadet Partisi Edirne Milletvekili Adayı Demirkıran: - ''Oy tabanımız yüzde 10'ların çok üzerinde olmasına rağmen bir çok seçmenimiz 'barajı aşamazlar, oyum boşa gider' düşüncesi ile Saadet Partisi'ni tasvip ettiği halde oyunu vermemektedir''

EDİRNE (AA) - Saadet Partisi Edirne Milletvekili adayı Ali Demirkıran, seçim barajına ilişkin bireysel başvuru ile meclise girmenin mümkün olduğunu belirtti.

Demirkıran, yaptığı yazılı açıklamada,  dünyanın hemen hemen hiçbir ülkesinde uygulanmayan yüzde 10 baraj sistemi ile partilerinin  yıllardır meclis dışında tutulduğunu savundu.

Oy tabanlarının yüzde 10'nun üzerinde olduğunu ifade eden Demirkıran, açıklamasında şunları kaydetti:

''Oy tabanımız yüzde 10'ların çok üzerinde olmasına rağmen birçok seçmenimiz 'barajı aşamazlar, oyum boşa gider' düşüncesi ile Saadet Partisi'ni tasvip ettiği halde oyunu vermemektedir. Bireysel başvuru'nun uygulamaya geçirilmesiyle, kamu gücünü kullanan kişi ve kurumların sebep olduğu hak ihlallerine karşı anayasal yargı denetimi başlatılmıştır.

Buna göre, herkes, anayasamızda güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerinden, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamındaki herhangi birinin kamu gücü tarafından ihlal edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesine başvurabilmektedir.''