Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İriş: - "Siyasi partilerin söylemlerinde, vatandaşlık bilincini kuvvetlendirici, kardeşlik duygusunu güçlendirici tavır koyması gerekir"

EDİRNE (AA) - Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, " Siyasi partilerin söylemlerinde, vatandaşlık bilincini kuvvetlendirici, kardeşlik duygusunu güçlendirici tavır koyması gerekir" dedi. 

İriş, kentteki bir otelde düzenlediği basın toplantısında, 1 Kasım'da yapılacak seçimlere az bir süre kaldığını hatırlattı. 

Seçimlerin vatana ve millete hayırlı olmasını dileyen İriş, "Şu anda ülkenin ve bütün siyasi partilerin sözlerini, tavırlarını çok kontrollü kullanması gerekir. Parti yöneticileri suçlayıcı, istemeyerek de olsa tahrik edici sözler kullanmadan tabanı olabildiğince birbirine yaklaştırmalıdır. Siyasi partilerin söylemlerinde, vatandaşlık bilincini kuvvetlendirici, kardeşlik duygusunu güçlendirici tavır koyması gerekir. Her zamankinden daha fazla beraberliğe, yakın durmaya ve ortak değerlere sahip çıkmaya ihtiyacımız var'' diye konuştu. 

İriş, Türkiye 'de ötekileştirmenin çok tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini ifade ederek, tahrik edici açıklamaların ülkeye fayda sağlamayacağını vurguladı. 

''Siyasi partiler ayrı milletlerin partileri değildir. Biz bir milletin şubeleriyiz'' diyen İriş, şöyle devam etti:

''Bunun dibine, köküne kadar ayrılık gibi algılanmaması lazım. Şu an öyle yapmak istiyorlar. Bu kavramları başkalaştırmak ve ötekileştirmek, çok tehlikelidir. Seçimde oylarımızı kullanırız, sonra biz beraberiz. 'Ben önde olayım' diye sürekli kötülemek, tahrik etmek ve 'oyların hepsi benim olsun' anlayışı, yanlış bir anlayıştır."

İriş, Türkiye'nin çevresinde yaşanan olaylardan dolayı Türk milletinin her zamankinden fazla yakın durmaya ihtiyacı olduğunu dile getirdi.