Göktürk-2'den Türkiye fotoğrafları

Göktürk-2'den Türkiye fotoğrafları
Göktürk-2'den Türkiye fotoğrafları
- Genelkurmay Başkanlığı, milli üretim Göktürk-2 uydusunca Edirne, Kırklareli, Samsun ve İstanbul'dan alınan görüntüleri paylaştı

ANKARA (AA) - Genelkurmay Başkanlığı, milli üretim Göktürk-2 uydusunca yurdun çeşitli yerlerinden alınan görüntüleri paylaştı.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yapılan açıklamaya göre,  milli imkanlarla geliştirilen ve üretilen yüksek çözünürlüklü ilk keşif-gözetleme uydusu Göktürk-2 faaliyetlerine devam ediyor.

Uydu, yer yüzeyinden yaklaşık 683 kilometre yükseklikteki Güneş uyumlu yörüngeye yerleştirilirken Dünya etrafındaki bir turunu 98 dakikada tamamlıyor. Göktürk-2 uydusu spot, geniş alan, şerit ve stereo görüntüleme kabiliyetleriyle dünyanın her yerinden görüntü alma ve iletişim konisi içinde yer istasyonuna aktarma kabiliyetine sahip. Yerli olarak geliştirilen uçuş bilgisayarlarını ve yazılımları kullanan Göktürk-2 uydusunun sağlık verileri, planlanan ömür değeri çerçevesinde normal seviyelerde seyrediyor.

Açıklamada, Göktürk-2 uydusunca 2014 ve 2015 yıllarında Edirne, Kırklareli, Samsun ve İstanbul'dan alınan bazı görüntüler de paylaşıldı.