Güney Afrika'da "Kırkpınar" sunumu ilgi görüyor

Güney Afrika'da "Kırkpınar" sunumu ilgi görüyor
Güney Afrika'da "Kırkpınar" sunumu ilgi görüyor
EDİRNE (AA) - Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali sunumu Güney Afrika'da düzenlenen kongrede ilgi görüyor.Edirne Belediyesi Kültür ve Sanat...

EDİRNE (AA) - Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali sunumu Güney Afrika'da düzenlenen kongrede ilgi görüyor.

Edirne Belediyesi Kültür ve Sanat Danışmanı Ender Bilar, Edirne Belediyesi Meclis üyesi Refik Şahin ve Gizem Ateşçiler'den oluşan Edirne Belediyesi heyeti Cape Town'daki IFLA Dünya Kütüphane ve Bilgi Kongresi'ne katıldı.

Cape Town Kültür Merkezi'nde 100'ü aşkın ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen kongrede 6 buçuk asırlık spor organizasyonu Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali akademik dille katılımcılara poster sunumuyla anlatılıyor.

AA muhabirine yaptığı açıklamada, sunumun çok ilgi çektiğini ifade eden Bilar, "Dünyanın önemli arşiv ve bilgi bilimcilerinin katıldığı toplantıda Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın talimatıyla gelecek kuşaklara aktarılması için gerçekleştirdiğimiz Kırkpınar için çok önemli gelişme olarak nitelenen arşivleme ve sayısallaştırma projesinin ilgi görmesinden kentimiz için gurur duyuyoruz," dedi.

Bilar, Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali'nin tanıtımının yapıldığı stant ziyaretçilerine geleneksel güreş davet simgesi kırmızı dipli mum ve İngilizce tanıtım broşürleri armağan ettiklerini kaydetti.