Güreş ağasının gözdesi, doping cezalısı Ali Gürbüz

Güreş ağasının gözdesi, doping cezalısı Ali Gürbüz
Güreş ağasının gözdesi, doping cezalısı Ali Gürbüz
- Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Güreş Ağası Selim: -"Kendine iyi bakmışsa, görüştüğümüzde baktığını söylüyor, seneye Ali yine başpehlivan olur"

EDİRNE (AA) - Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Güreş Ağası Seyfettin Selim, doping kullandığı için 30 ay ceza alan Ali Gürbüz'ün seneye er meydanında yeniden başpehlivan olacağını savundu.

Kırkpınar Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği'nin yönetim kurulu toplantısı için Edirne'ye gelen Selim, yaptığı açıklamada, son dönemde Kırkpınar'da, doping olayı haricinde güzel güreşler yapıldığını söyledi.

Hile yapan kişinin pehlivanlık sıfatını hak etmediğini vurgulayan Selim, şöyle konuştu:

"Pehlivan yiğit demektir. Yiğit adam, gücünün sonuna kadar dayanır, hile yapmaz. Ali Gürbüz'ün de o hatayı bilerek yaptığına inanmıyorum. Ali'nin babası Recep Gürbüz de o yüzden vefat etti. Bunları sesli haykırmamız lazım. Sigara nasıl zararlıysa doping de zararlı. Sigara süründürüyor, doping öldürüyor. Ali'nin ihtiyacı yok. Gelecek sene dönecek yine. Ali'iyi yenecek pehlivan yok. Şu anda mevcut pehlivanlardan Ali'iyi kimse yenemeyecek. Tıpkı Ahmet Taşçı'nın hızlı seneleri gibi. Kendine iyi bakmışsa, görüştüğümüzde baktığını söylüyor seneye Ali yine başpehlivan olur."

Selim, diğer pehlivanların da Ali Gürbüz'ün yokluğunda kıran kırana güreştiğini ifade etti. Doping ve hileli güreş istemediklerini vurgulayan Selim, cezalar ağırlaştığı için kimsenin buna cesaret edeceğine inanmadığını kaydetti.

 

-"Yeniden adayım"

 

Seyfettin Selim, Kırkpınar'ı en yüce şekilde temsil edecek kişi çıkana kadar ağalığı kimseye vermeyeceğini söyledi.

Amacını, Kırkpınar'ı en iyi yere getirmek olarak özetleyen Selim, şunları anlattı:

"Ağalığı veririz, alırız, ama iyi yapana bırakırız. Geçen yılki Antalyalı ağa Kırkpınar'dan sonra yüzünü göstermedi. Kırkpınar'ı seven bir insan yapmak istediği zaman müsaade ederiz. Yine  aday olacağım. Esas amacımız Kırkpınar'ı en iyi nasıl yaparız. Gerek belediyeyle gerekse federasyonla Kırkpınar'ı en iyi nasıl zirveye taşırız. Şimdi Hamza da aday adayı oldu. Geri dönemez diye biliyorum ama nasıl işliyor prosedür bilmiyorum açıkçası. Hamza iyi kardeşimizdi, orayı tercih etti. Kişisel görüşüm onaylamadım, bir kere yapmışsın bir daha gerek var mıydı. Bir ışık mı gördü acaba. Federasyon başkanı olarak daha faydalı olurdu."

Selim, piyasa güreşlerini sayısının daha da düşmesi gerektiğine inandığını kaydetti.

 

 

 

 

 

 


  ETİKETLER:

  Aday

  ,

  Kırkpınar

  ,

  Piyasa

  ,

  Ceza

  ,

  Sigara

  ,

  zaman

  ,

  vefat

  ,

  yönetim

  ,

  edirne