Güreşin hası çayırda, geçmişi sanal ortamda

Güreşin hası çayırda, geçmişi sanal ortamda
Güreşin hası çayırda, geçmişi sanal ortamda
- Kırkpınar kültürünün eksik kalan dijital arşivi 654. yıla yetiştirildi - Edirne Belediyesi'nce oluşturulan "Kırkpınar'ın dijital geçmişi" kullanıma açıldı

EDİRNE (AA) - CİHAN DEMİRCi - Edirne Belediyesi tarafından oluşturulan "Kırkpınar'ın dijital geçmişi" kullanıma açıldı.

Tarihin en eski spor organizasyonlarından Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin arşivinin bulunmaması üzerine harekete geçen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, geçmişinde kütüphanecilik ve dokümantasyon yöneticilikleri bulunan Edirne Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı Ender Bilar başkanlığında bir ekip kurdu.

Ekip, kütüphane, gazete arşivlerinde çalışmalar yaparak, güreş ağaları ve eski belediye başkanları arşivleri tarayarak, 6 buçuk asırlık organizasyonun dijital arşivini oluşturdu.

Ender Bilar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kırkpınar ilgili arşive "edirnekirkpinar.com" adresinden ulaşılmaya başlandığını söyledi.

Bir yılı aşkın süredir yapılan araştırma, tarama çalışmalarında Kırkpınar'la ilgili 60 bin dokümana ulaşıldığını ifade eden Bilar, şunları kaydetti:

"654 yıldır süre gelen Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile ilgili aklınıza gelebilecek tüm bilgi, belge, fotoğraf, bütün dokümanları veri tabanında topladık. Vatandaşlar site adresine girdiğinde tüm yağlı güreşlerin boylarına göre sonuçları görebilecekler. Arşivde Kırkpınar'da pehlivanlara verilmiş ödüller, güreşlere emeği geçmiş kişilerin öz geçmişini bulabilecekler. Bu yaşayan bir proje olacak. Her yıl yeni gelen bilgiler bu veri tabanında toplanacak. Bu bilgiler, İngilizce ve Türkçe olarak yayınlandı. Almanca, Fransızca ve Bulgarca'ya da çeviri yapılacak."

 

- İnternet sitesinin içeriği

İnternet sitesinde Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne katılan pehlivanlara ait bilgiler, Kırkpınar ağaları, etkinliklere katkı sağlayanlara ilişkin bilgi ve fotoğraflar yer alıyor.

Sitede, Kırkpınar'ın ögelerinden kispet, kırmızı dipli mum, zembil, ödüller ve yağlı güreş ritüeli olan yağlama, yağ kazanı, salavat, dualama, güreş oyunları, Kırkpınar Marşı ile Kırkpınar'ın ana kültürel kimliğinde yer alan pehlivan, kırkpınar ağası, cazgır, davul zurna ekibi, yağcı, bezci ve hakemlere ilişkin de notlar sunuluyor.